Julia Reda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Julia Reda
14-07-01-Julia-Reda-by-RalfR-02.jpg
Website
juliareda.eu

Julia Reda (lindur më 30 nëntor të vitit 1986 në Bon, Gjermani) është një politikane gjermane dhe anëtare e Parlamentit Europian (MEP) nga Gjermania. Ajo është anëtare e Partisë Pirate të Gjermanisë, pjesë e Aleancës së Lirë The Greens-Europe. Ajo ka qenë zëvendëspresidente e grupit të të Gjelbërve/EFA që prej vitit 2014.[1] Ajo është gjithashtu kryetare e Piratëve të rinj të Evropës.[2]

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reda u bë anëtare e Partisë Socialdemokrate të Gjermanisë në qendrën e majtë kur ajo ishte 16 vjeç.[3] Ajo studioi politikë dhe shkencat e publicitetit në Universitetin e Mainzit.[2] Në vitin 2009, Reda filloi të bëhej aktive për Partinë Pirate Kombëtare dhe nga viti 2010 deri në vitin 2012 ajo ishte kryetare e Pirates Young (Junge Piraten). Në vitin 2013, ajo ishte një nga bashkë-themelueset e Piratëve të Rinj të Evropës. Në janar të vitit 2014, ajo u zgjodh për të kryesuar listën e kandidatëve për Zgjedhjet Europiane për Partinë Pirate të Gjermanisë, e cila më pas fitoi një vend. [nevojitet citimi]

Në Parlamentin Europian, Reda iu bashkua grupit Greens / EFA. Ajo është anëtare e komisionit për Çështje Ligjore si dhe një anëtare zëvendësuese e Komitetit të Tregut të Brendshëm dhe Mbrojtjes së Konsumatorit dhe Peticioneve.[4] Ajo është në Komitetin Drejtues të Intergrupit të Axhendës Digjitale, një forum i eurodeputetëve të interesuar për çështjet dixhitale.[5]

Reforma e të drejtave të autorit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

MEP Reda në një takim informal në Washington DC, në lidhje me çështjet e të drejtës së autorit në Shba

Ajo ka deklaruar që ka bërë reformën e autorit, reformën e saj për mandatin legjislativ.[6]

Në nëntor të vitit 2014, Reda u emërua raportuese e shqyrtimit të Parlamentit për Direktivën e Autorit 2001.[7] Drafti i raportit të saj[8] rekomandoi harmonizimin në të gjithë BE të përjashtimeve të drejtës së autorit, një reduktim në kohëzgjatjen, përjashtime të gjera për qëllime arsimore[9] dhe një forcim të pozitës negociuese të autorëve në lidhje me botuesit, ndër të tjera masa.[10]

Reagimi i palëve të interesit ndryshonte: Iniciativa e koalicionit gjerman Artist Urheberrecht përgjithësisht e mirëpriti draftin,[11] ndërsa shoqëria franceze e mbledhjes SACD tha se ishte "e papranueshme"[12] autori dhe aktivisti i të drejtës së autorit Cory Doctorow i quajti propozimet "amazingly sensible" [13] ndërsa ish-deputetja e Partisë Pirate Suedeze, Amelia Andersdotter i kritikoi ata si shumë konservatorë.[14]

Në vitin 2015, raporti i Redës u miratua nga komiteti i çështjeve ligjore, por me një amendament që rekomandoi kufizimin e lirisë së panoramës në Evropë.[15] Reda kundërshtoi fuqishëm këtë amendament dhe bëri fushatë kundër tij.[16] Amendamenti u votua më vonë nga plenumi i Parlamentit Europian.[17]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Bureau". Greens/EFA group. Arkivuar nga origjinali origjinali më 23 maj 2013. Marrë më 22 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b "Julia Reda". Pirate Party Germany. Marrë më 29 maj 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Widmannurl, Stefanie (10 janar 2014). "Gebürtige Bonnerin ist Spitzenkandidatin der Piraten für Europawahlen". General-Anzeiger Bonn. Marrë më 8 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Member profile". European Parliament. Marrë më 22 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Steering Committee". Digital Agenda Intergroup in the European Parliament. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 korrik 2015. Marrë më 30 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "I will continue the cooperation with Greens/EFA". Julia Reda official website. Marrë më 22 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Falkvinge, Rick (4 janar 2015). "In Europe, Pirates Are Writing The Copyright Law". TorrentFreak. Marrë më 5 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Draft Report on the implementation of Directive 2001/29/EC of the European Parliament and of the Council of 22 May 2001 on the harmonisation of certain aspects of copyright and related rights in the information society - PE 546.580v02-00". Bashkimi Evropian. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Steadman, Ian (30 janar 2015). "The Pirate Party's lone MEP might just fix copyright across the EU". New Statesman. Marrë më 20 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Major copyright law reform on the EU agenda". ALCS News. 21 janar 2015. Marrë më 30 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Pfenning, Gerhard (21 janar 2015). "EU-Urheberrecht: Oettinger und Reda auf der Suche". Initiative Urheberrecht. Marrë më 4 shkurt 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Copyright: an unacceptable draft report at the European Parliament". Société des Auteurs et Compositeurs Dramatiques. 22 janar 2015. Marrë më 4 shkurt 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Doctorow, Cory (22 janar 2015). "They put a Pirate Party MEP in charge of EU copyright reform: you won't believe awesomesauce that followed". Boing Boing. Marrë më 4 shkurt 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Andersdotter, Amelia (25 janar 2015). "Pirate Party MEP fails to deliver true copyright reform". TorrentFreak. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Morris, Hugh (24 qershor 2015). "Freedom of panorama: EU proposal could mean holiday snaps breach copyright". The Daily Telegraph. Marrë më 29 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Reda, Julia. "Freedom of Panorama under threat". Julia Reda website. Marrë më 29 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Seddon, Paul (9 korrik 2015). "European Parliament as it happened: 9 July 2015". BBC News Online. Marrë më 9 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]