June Carlsson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

June Barbro Carlsson Ekendahl (30 dhjetor 1945 - 28 nëntor 2015)[1] ishte gazetare suedeze.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Carlsson ishte gazetare në televizionin suedez (SVT) prej vitit 1987. Në fillim të viteve 1980, ajo filloi të bëhej si prezantuese në "Studio S". Në vitin 1986, ajo e filloi një program bashkë me Lars Weiss me titullim "20:00".

Jeta private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Carlsson ishte e martuar me Staffan Ekendahl dhe së bashku kishin tre fëmijë. Ajo vdiq më 28 dhjetor 2015 nga kanceri i gjirit.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]