Juneau, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Juneau, Alaska
Anglisht : City and Borough of Juneau
qytet
noform
Gastineau Channel with downtown Juneau
Flamuri_figura
Vendndodhja
Juneau, Alaska is located in SHBA Alaska
Juneau, Alaska
Juneau, Alaska

Koordinatat: 58°18′0″V 134°25′0″P / 58.30000°V 134.41667°P / 58.30000; -134.41667

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 8430.4 km2
 •  tokësore 7036.1 km2
 •  ujore 1394.3 km2
Lartësia 17 m (m.n.d.)
Popullsia 32167 banorë (2011)
 •  urbane 17311 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1881
Zona Kohore AKST-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99801-99803, 99811-99812, 99824, 99821
Prefiksi 907
Koordinatat 58° 18′ 0″ Veri

134° 25′ 0″ Perëndim

Juneau, Alaska (City and Borough of Juneau) është një qytet në shtetin federal Alaska, SHBA. Në Juneau, Alaska jetojnë 32167 banorë (2011), dhe dendësia e popullisë është banor/km2 (11.3 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 8430.4 km2 (3255 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 17 m (56 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Juneau, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]