Junichi Kaijoka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Junichi Kaijoka (梶岡潤一 Junichi Kajioka; lindi më 28 janar 1970] është aktorë dhe producent japonezë. Ai ka marrë dy çmime në festivalin e filmit (Mbretëria e Bashkuar dhe Indi).[1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Junichi Kaijoka ka filluar karrierë e aktrimit në vitin 1988 në Tokjo. Ai ka aktruar në shumë drama, poashtu ka luajtur në teatër dhe në muzikë. Në vitin 1998 vendosi të shkoj në Pekin, Kinë dhe studioi aktrimin në Akademinë Qendrore të Dramës. Ai pastaj bëri debutimin e tij të filmit Devils on the DoorstepFestivalin e Filmit në Kanë 2000, drejtuar nga Jiang Wen. Në këtë film, ai luajti një rreshter japonezë si dhe punoi si ndihmës dygjuhësh të prodhimit, përkthyesit të shkrimit dhe përkthyesit të lokacionit. Ai ka luajtur ushtarët japonezë në filma tjerë kinezë si “The Flowers of War”, me regji të Zhang Yimou dhe “City of Life and Death”, me regji të Lu Chuan. Në Kinë, ai gjithashtu luajti figurat historike japoneze si Monk Fusho në “Jianzhen Dongdu”, dhe [[Yamagata Aritomo] në “Taiwan 1895”.

Në vitin 2001, ai shkoi në Londër për t'a filluar një jetë të re. Pasi mësoi gjuhën angleze, ai e rifilloi karrierën e tij të aktrimit. Ai vepron gjerësisht në Mbretërinë e Bashkuar dhe në mbarë botën. Kohët e fundit ka vepruar në Universal Pictures 47 Ronin, përshtatjen e parë në gjuhën angleze të tregimit japonez Chūshingura dhe "Taking Stock", me Kelly Brook në Mbretërinë e Bashkuar. Ai u nominua për "Performancën më të Mirë" për "Mbretin e Jetës" në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit Thurrock më 2012[2] dhe si "Aktori më i Mirë" për "Box Phone" në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit Lakecity më 2013. Ai gjithashtu ka punuar si prodhon dhe prodhon "King of Life" dhe "Cello". Aktualisht po prodhon një film indian "Mbesa ime Japoneze" dhe një film amerikan "Barcode Man", në të cilin ai do të luajë rolet kryesore.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Serialet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Junichi Kajioka". LinkedIn. 1988-04-01. Marrë më 2013-11-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "junichi". Junichi Kajioka. Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2018. Marrë më 2013-11-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)