Jump to content

Jura berneze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Distrikti i Jurës berneze
Arrondissement administratif Jura bernois
Distrikt
Court, Zvicër
Stampa:Swiss subdivision OSM map
Shtetiflamuri Zvicra
KantoniStampa:Country data Bern
KryeqytetiCourtelary
Sipërfaqja
 • Gjithsej541 km2 (209 sq mi)
Popullsia
 • GjithsejStampa:Swiss populations NC
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)
Komunat40

Jura berneze ( frëngjisht: Jura bernois ,shqiptimi frëngjisht: [ʒyʁa bɛʁnwa] ) është emri për zonën frëngjishtfolëse të kantonit zviceran të Bernës, dhe nga viti 2010 një nga dhjetë ndarjet administrativekantonit .

Ai përfshin tre rrethe frëngjishtfolëse në pjesën veriore të kantonit, ai përmban 40 komuna me një sipërfaqe prej 51.71 km2 dhe një popullsi ( deri më Dhjetor 2020 ) prej 53,715 banorësh. Më shumë se 90% e popullsisë së tre rretheve flet frëngjisht.

Nga 1815 deri në 1979, Jura berneze përbëhej nga shtatë rrethe. Tre prej tyre u ndanë për të formuar kantonin e Jurës në 1979, ndërsa një i katërt, distrikti Laufenit, iu bashkua kantonit të Basel-Landschaft në 1994. Për më tepër, Moutier, një komunë, votoi për t'u shkëputur nga Berna në një referendum në 2021 dhe për t'u bashkuar me Jura, me ndryshimin që pritet të zbatohet deri në vitin 2026.

Përfaqësimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas kushtetutës së kantonit, një nga shtatë anëtarët e Këshillit Ekzekutiv të Bernës duhet të jetë një qytetar frëngjisht-folës i kësaj zone. Nga 160 vendet në Këshillin e Madh të Bernës, 12 vende janë të rezervuara për Jurën berneze dhe tre vende të tjera janë të garantuara për popullsinë frëngjisht-folëse të distriktit dygjuhësh të Biel/Bienne .

Ndarjet administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historikisht, rajoni ishte i ndarë në tre rrethe (vlerësimet e popullsisë në 2004):

  • Distrikti i Gjykatës (22,224)
  • Distrikti i La Neuveville (6,083)
  • Distrikti i Moutier (23,098)
Gorges du Pichou
Flamuri Emri Popullsia

(31 Dhjetor 2020)
Sipërfaqja në km2
Belprahon Belprahon 279 3.83
Champoz Champoz 174 7.17
Corcelles Corcelles 201 6.77
Corgémont Corgémont 1,774 17.61
Cormoret Cormoret 494 13.49
Cortébert Cortébert 696 14.78
Court Court 1,417 24.61
Courtelary Courtelary 1,405 22.17
Crémines Crémines 488 9.48
Eschert Eschert 377 6.58
Grandval Grandval 388 8.23
La Ferrière La Ferrière 530 14.20
La Neuveville La Neuveville 3,780 6.81
Loveresse Loveresse 349 4.72
Mont-Tramelan Mont-Tramelan 111 4.64
Moutier Moutier 7,348 19.60
Nods Nods 788 26.66
Orvin Orvin 1,198 21.59
Perrefitte Perrefitte 481 8.57
Péry Péry-La Heutte 1,908 23.78
Petit-Val Petit-Val 392 23.9
Plateau de Diesse Plateau de Diesse 2,056 25.55
Rebévelier Rebévelier 41 3.54
Reconvilier Reconvilier 2,380 8.24
Renan Renan 934 12.63
Roches Roches 190 9.05
Romont Romont 202 7.03
Saicourt Saicourt 645 13.76
Saint-Imier Saint-Imier 5,156 20.89
Sauge Sauge 827 13.46
Saules Saules 147 4.28
Schelten Schelten 39 5.57
Seehof Seehof 56 8.41
Sonceboz-Sombeval Sonceboz-Sombeval 1,954 15.00
Sonvilier Sonvilier 1,223 23.79
Sorvilier Sorvilier 283 6.89
Tavannes Tavannes 3,485 14.78
Tramelan Tramelan 4,607 24.83
Valbirse Valbirse 3,971 18.68
Villeret Villeret 941 16.23
Total (40) 53,715 541.75