Këneta e Hoxharës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Këneta e Hoxharësishte një kënetë në jug të Ultësirës PerëndimoreShqipëri.[1]

Nga bonifikimi, i mbaruar në vitin 1962, 7,000ha tokë u liruan për qëllime shfrytezimi bujqësor dhe 12,000ha të tjera patën përmirësim në kualitetin e tokës. Nga ana tjetër bonifikimi pati një ndikim negativ në ekologji me shumë florë dhe faunë lokale që u shkatërrua ose u zhduk.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Geographcal Names. "Keneta e Hoxhares". Marrë më 7 tetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Gjeografia fizike e Shqiperise (bot. 1992)). f. 197. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); |access-date= ka nevojë për |url= (Ndihmë!)