KF KAMNIKI

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
KF KAMNIKI

Llogo KF Kamniki.png

fullname = Klubi Futbollistik "KAMNIKI"
Pseudonimi Blue Kings
Themelimi 2010
Stadiumi Stadiumi i Qytetit , Gjilan
(Kapaciteti: 15000)
Presidenti Flag of Kosovo.svg Vet jemi
Trajneri kryesor Flag of Kosovo.svg Na vet
Fanella e parë
Fanella e dytë

K.F. Kamniki është klub futbollistik nga qyteti i Gjilanit i themeluar më 2010. Kamniki shquhet për loj te bukur dhe kreative. Njihen si ekip fitues, pasi qe tani me jane bere te pa mposhtur. Secili kundershtar ia ka friken kur kupton se rivali i tyre eshte furia e quajtur KF Kamnik.

Historiku i Klubit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kamniki u themelua nga disa djem entuziast te cilet perkuder kushteve jo te mira, nuk hoqen dore nga deshira per te vazhduar perpara, derisa tani jane bere nje superfuqi.

KF "KAMNIKI" u themelua nga qytetarët e vjetër të lagjes Kamnik ne Gjilan. Vlen te permenden Behar Xhelili, Argjend Uka, Genc Beqiri, Adnan Salihu, Rexhep Kqiku, Genc Ahmeti si dhe Valmir Kastrati (ky i fundit nuk ishte banor i Kamniku-t por dha nje kontribut te madh per kete ekip)

Futbollistët e parë të klubit stërviteshin në rrethana të jashtëzakonshme dhe në kushte të vështira, vetëm e vetëm për të arritur sukses. Ata dëshmuan talentin e tyre me vullnetin e pathyeshem të tyre.

Ekipi per sezonen 2011/2012[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Pozicioni Lojtari
Flag of Kosovo.svg Pt Valmir Kastrati
Flag of Kosovo.svg Mb Behar Xhelili Kapiten
Flag of Kosovo.svg Mb Genc Ahmeti
Flag of Kosovo.svg Mf Genc Beqiri
Flag of Kosovo.svg Mf Adnan Salihu
Flag of Kosovo.svg Sm Rexhep Kqiku
Flag of Kosovo.svg Sm Argjend Uka

Derbi më i madh në trojet shqiptare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kundershtari i perbetuar i KF Kamniku-t eshte ekipi i 7 korrikut, i cili asnjehere nuk ishte kundershtar i denje i KF Kamniku-t pasi qe lojtaret e Kamniku-t gjithmone kan qene dukshem me te mire se ta.

Fitorja me e thelle njeherit edhe rekordi ndaj ketij ekipi eshte ajo e dates 03.03.2012 ku KF Kamniki triumfoi me rezultat hiq me pak se 12-0.


Atletik Basketboll Boks Hendboll Futboll Karate Pingpong Shah
Volejboll Mundje Peshëngritje Alpinizëm Çiklizem Not Xhudo
Football pictogram.svg
FFK.PNG
Raiffeisen Superliga · Liga e Parë
 · Liga 2 - Grupi A  ·  Liga 2 - Grupi B  ·  Liga e Femrave  · Superliga - Juniorët  · Liga e Parë - Juniorët
 ·  Superliga - Futsall  · Liga e parë - Futsall  ·