Jump to content

KF Vëllazërimi 77

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

KF Vëllazërimi 77 është një klub futbolli me seli në Kërçovë, Maqedonia e Veriut . Ata aktualisht janë duke garuar në Ligën e Dytë të Maqedonisë (Divizioni Perëndimor).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

KF Vëllazërimi hyri në Ligën e Parë të Maqedonisë në sezonin 2005–2006 dhe ata ishin sensacioni i ligës pas fillimit të tyre të mrekullueshëm. Por, pas disa problemeve ekonomike shumë lojtarë u larguan nga skuadra, megjithatë Vëllazërimi arriti të qëndrojë në ligë. Sezoni 2006–2007 e gjeti Vëllazërimin me probleme të reja financiare dhe ata përfunduan në vendin e 12-të (të fundit) në ligë duke u rrëzuar. Dorëzimi detyroi ndryshimin në krye dhe kryetari i ri i klubit u emërua Gani Arsllani. Ai shkarkoi trajnerin Nazmi Ajdini duke iu referuar rezultateve të dobëta të vitit të kaluar dhe emëroi Igor Nikolaevskin si trajner të ri. Që atëherë, KF Vëllazërimi nuk i ka pasur asnjëherë financat që kishte më parë, ata ranë në Ligën e Tretë të Maqedonisë. Ata luajtën në Ligën e Tretë të Maqedonisë për shumë sezone deri në verën e vitit 2014 kur u futën në Ligën e Dytë të Maqedonisë. Tashmë prej dy sezonesh KF Vëllazërimi po ngrihet ngadalë por me siguri. Në vitin 2014/2015 arritën të qëndrojnë në ligë dhe në këtë sezon janë të fortë për të mposhtur në shtëpi dhe jashtë, shumë mendojnë se KF Vëllazërimi do të arrijë të qëndrojë në Ligën e Dytë.

Skuadra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga 13 korriku 2021.

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Maqedonia e Veriut Pt Muharem Adili
3 Maqedonia e Veriut Ilir Memeti
5 Maqedonia e Veriut Jonus Shabani
6 Maqedonia e Veriut Mb Ajradin Cuculi
7 Maqedonia e Veriut Mb Albulen Imeri
11 Maqedonia e Veriut Rihan Zeqiri
14 Maqedonia e Veriut Mb Abdulla Sejdini
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
15 Maqedonia e Veriut Mirlind Ibraimi
16 Maqedonia e Veriut Liridon Ramadani
17 Maqedonia e Veriut Sm Omer Jashari
19 Maqedonia e Veriut Mb Shaban Suliman
22 Maqedonia e Veriut Urim Bajrami
22 Maqedonia e Veriut Drilon Zendeli
Maqedonia e Veriut Mb Kushtrim Ballazhi

Nderimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liga e Dytë maqedonase :

  • Fituesit (1): 2004–05

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]