Jump to content

Kaşif Kozinoğlu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kaşif Kozinoğlu (1955 - 13 nëntor 2011) ishte një zyrtar inteligjent turk në Organizatën Kombëtare të Inteligjencës (MIT). Ai vdiq nga një sulm në zemër në Burgun Silivri pak para se të dëshmonte në procesin gjyqësor Ergenekon.[1][2] Vdekja e tij konsiderohet e dyshimtë dhe është duke u hetuar nga prokurorët.[3][4][5]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kozinoğlu u diplomua në Akademinë Ushtarake Turke në vitin 1976, duke iu bashkuar Departamentit të Luftës Speciale të Ushtrisë më 1980. Ai ishte pjesë e këtij departamenti dhe pasardhësi i Komandës së Forcave Speciale të tij deri në pensionimin e tij në vitin 1995, kur ai u anëtarësua në Organizatën Kombëtare të Inteligjencës (MIT). Ai shërbeu jashtë vendit në vende përfshirë Sirinë, Bosnjë dhe Hercegovinën dhe Afganistanin dhe u bë kreu i Rajonit të Azisë.[6] Në vitin 1986 ai ndihmoi në trajnimin e forcave speciale të policisë dhe ndihmoi në ngritjen e departamentit të parë të huaj të MIT.[7]

Ai u arrestua në vitin 2011 me akuzën e kalimit të informacionit në odatv.com, për të cilin prokurorët pretendojnë se janë pjesë e Ergenekon.[8][9][10] Ai u tha prokurorëve se ai kishte qenë në kontakt me Alaattin Çakıcı si pjesë e një përpjekje për të parandaluar një vrasje të një politikani me profil të lartë.[11] Mehmet Eymür u tha prokurorëve të Ergenekon se Kozinoğlu kishte urdhëruar vrasjen e politikanit kurd Murat Bozlak,[1] ndërsa Akın Birdal ka sugjeruar se Kozinoğlu ishte pjesë e ekipit i cili u përpoq ta vrasë atë në vitin 1998.[12] Kozinoğlu thuhet se ka monitoruar shefin e MIT Hakan Fidan.[13]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Today's Zaman, 22 mars 2013, Eymür: Kozinoğlu gave order to have Bozlak assassinated Arkivuar 31 maj 2013 tek Wayback Machine
 2. ^ Today's Zaman, 11 mars 2011, MİT’s Kozinoğlu put behind bars for Ergenekon membership Arkivuar 17 korrik 2013 tek Archive.today
 3. ^ Today's Zaman, 17 nëntor 2011, Probe under way into suspicious death of MİT's Kozinoğlu Arkivuar 3 maj 2014 tek Wayback Machine
 4. ^ Today's Zaman, 3 shkurt 2012, Kozinoğlu’s death was not caused by heart attack, preliminary forensic report shows Arkivuar 10 shkurt 2012 tek Wayback Machine
 5. ^ Today's Zaman, 24 November 2011, More suspicion over MİT agent’s death Arkivuar 27 nëntor 2011 tek Wayback Machine
 6. ^ odatv.com, 14 November 2011, KAŞİF KOZİNOĞLU KİMDİR Arkivuar 15 nëntor 2011 tek Wayback Machine
 7. ^ Today's Zaman, 14 November 2011, MİT officer's death shrouded in mystery Arkivuar 5 mars 2012 tek Wayback Machine
 8. ^ Today's Zaman, 11 September 2011, Odatv owner Yalçın gives info on MİT mole Kaşif Kozinoğlu Arkivuar 12 shtator 2011 tek Wayback Machine
 9. ^ Today's Zaman, 20 mars 2011, MİT member gave classified documents to Odatv reporters Arkivuar 17 korrik 2013 tek Archive.today
 10. ^ Hürriyet Daily News, 4 prill 2011, Turkish intelligence agency seeks 'the mole within'
 11. ^ Today's Zaman, 11 mars 2011, MİT's Kozinoğlu sent to court on terror charges Arkivuar 20 mars 2011 tek Wayback Machine
 12. ^ Today's Zaman, 19 shkurt 2012, Birdal says late MİT official was part of team set up to kill him Arkivuar 20 shkurt 2012 tek Wayback Machine
 13. ^ Today's Zaman, 9 mars 2011, Kozinoğlu kept tabs on MİT’s Fidan, and family, daily claims Arkivuar 13 mars 2011 tek Wayback Machine