Kaemshehr

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kaemshehr
Persisht : قائم‌شهر
Qytet
noform
Vendndodhja
Kaemshehr is located in Irani
Kaemshehr
Kaemshehr

Koordinatat: 36°27′47″V 52°51′36″L / 36.46306°V 52.86000°L / 36.46306; 52.86000

Administrimi
Shteti Flamuri Irani
Qarku Qaem Shahr
Provinca Mazandaran
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 45 km2
Popullsia 204,953 banorë (2016)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+03:30 (IRST)
Verore UTC+04:30 (IRDT)
Koordinatat 36° 27′ 47″ Veri

52° 51′ 36″ Lindje


Kaemshehr (Persisht: قائم‌شهر Qaem Shahr; zyrtarisht e njohur si Shahi) është një qytet në Qarkun Qaem Shahr, Provinca Mazanderan, Iran. Sipas vitit 2016, qyteti kishte 204,953 banorë. I njohur fillimisht si Alijabad, emri Shahi u përdor deri në Revolucionin Iranian në vitin 1979 kur qyteti fitoi emrin e tij aktual.

Në vitin 1951, popullsia e Kaemshehirit ishte rreth 18,000, duke u rritur në 123,684 në vitin 1991. Qyteti është vendi ku Hekurudha Veriore iraniane lë fushat pjellore Mazanderan për të kapërcyer vargmalin më të lartë në Lindjen e Mesme, Alborz.[1][2][3][4]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]