Kalaja Schaumburg, Rheinland-Pfalz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pamje e Kështjellës Schaumburg nga ana jugperëndimore

Kalaja Schaumburg (Gjermanisht: Schloss Schaumburg) është kalaRheinland-Pfalz, Gjermani, në jug të Balduinstein afër Limburg an der Lahn.

Kjo kala ishte me pronësi të një famileje e Waldeck dhe Pyrmont. Tani është në pronësi të një grupi të investimeve turke.[1]

Zotërimi i Schaumburgut[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përveç kalasë, territori i zotërimit të Schaumburg përbëhej nga Biebrich, Cramberg dhe Steinsberg.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Schloss Schaumburg GmbH". Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 maj 2018. Marrë më 22 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Wilhelm von der Nahmer: Handbuch des Rheinischen Particular-Rechts, Sauerländer, 1832, S. 577 (Google Books)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]