Jump to content

Kalaja e Beogradit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Porta e brendshme e Stambollit.

Kalaja e Beogradit (serbisht: Београдска тврђава Beogradska tvrđava), përbëhet nga kështjella e vjetër (Qyteti i Sipërm dhe i Poshtëm) dhe Parku Kalemegdan (Kalemegdani i Madh dhe i Vogël) në bashkimin e lumenjve Sava dhe Danub, në një zonë urbane të Beogradit modern, Serbi.

E vendosur në komunën Stari Grad të Beogradit, kalaja përbën thelbin specifik historik të qytetit. Si një nga përfaqësuesit më të rëndësishëm të trashëgimisë kulturore të Beogradit, ai u mbrojt fillimisht menjëherë pas Luftës së Dytë Botërore, ndër monumentet e para të kulturës të shpallura zyrtarisht në Serbi. Kalaja është shpallur Monument i Kulturës me Rëndësi të Jashtëzakonshme në vitin 1979 dhe mbrohet nga Republika e Serbisë. Është atraksioni turistik më i vizituar në Beograd, ku Skadarlija është e dyta. Duke qenë se hyrja është falas, llogaritet se numri i përgjithshëm i vizitorëve (të huaj, vendas, qytetarë të Beogradit) është mbi 2 milionë në vit.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]