Kalaja e Irmajt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kalaja e Irmajt
Kalaja e Irmajt is located in Shqipëria
Kalaja e Irmajt
Kalaja e Irmajt në hartë
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Tunjë, Rrethi i Gramshit, Qarku i Elbasanit, Shqipëri
Koordinatat 40°51′04″V 20°06′21″L / 40.851°V 20.105917°L / 40.851; 20.105917Koordinatat: 40°51′04″V 20°06′21″L / 40.851°V 20.105917°L / 40.851; 20.105917
Ndërtuar Shek.III p.e.s.
Organi drejtues DRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 586e4874
Nr. i referencës GR008
Tipologjia Kala fortifikuese

Kalaja e Irmajt është një monument i trashëgimisë kulturore në Tunjë, rrethi i Gramshit, në qarkun e Elbasanit, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit `Arkitekture`, i miratuar me numër `586e4874, 17.03.194823.09.1971'`.

Histori dhe përshkrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kalaja ndodhet në fshatin Irmaj, 10 km në perëndim të qytetit të Gramshit. Kalaja ndodhet në majën më të lartë (980 m) të krahinës kodrinore prej ku vështrohet nga Apollonia në perëndim, dhe rrjedha e Devollit. Ndërtuar ne vitin 229 p.e.s. kjo kala krijon një fortifikim në formë trapezi me sipërfaqe 0.75 ha.Në një fazë të dytë brendia e kompleksit të hyrjes rindërtohet me ngut me blloqe të ripërdorur. Ndërtimi me rustica, tregon për një ndërhyrje masive dhe urgjente, e cila në bazë të stratigrafisë së gërmimit daton në Shek. II e.s.. Në vitin 1960 janë kryer gërmime arkeologjike. Blloqet prej ranori i janë nënshtruar një alterimi të lehtë. Nuk janë kryer punime restaurimi.<ref name=imk-map>"Map - IMK WebGIS". imk.gov.al. IMK. Arkivuar nga origjinali origjinali më 16 korrik 2019. Marrë më 17 dhjetor 2016.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I GRAMSHIT. Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 28 tetor 2019. Marrë më 17 dhjetor 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]