Kalaja e Ndroqit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kalaja e Ndroqit
Kalaja e Ndroqit is located in Shqipëria
Kalaja e Ndroqit
Kalaja e Ndroqit në hartë
LlojiArkitekture
VendndodhjaNdroq,Tiranë, Shqipëri
Koordinatat41°14′50″N 19°38′54″E / 41.247314°N 19.648283°E / 41.247314; 19.648283
Organi drejtuesDRKK Tiranë
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
LlojiNën mbrojtje
KriteretI
Nr. i referencësGJ001
TipologjiaKala

Kalaja e Ndroqit është monument kulturor i ndodhur në Ndroq , Tiranë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kalaja e Ndroqit ndodhet në fshatin Ndroq mbi luginën e lumit Erzen, e ndërtuar mbi një kodër me lartësi 387 m, e cila ka shpat të pjerrët dhe tarraca të shumta. Funksioni i saj është i lidhur ngushtë me pozitën gjeografike që ajo zë në luginën e Erzenit, duke kontrolluar rrugën që lidh bregdetin me territorin e brendshëm.[1][2]

Gjurmët tregojnë se ky vendbanim u pajis me mure rrethuese gjatë dyndjeve barbare të shek. IV- VI. Mendohet që kalaja ka pësuar një rrënim të fortë në këtë kohë, por është rindërtuar më vonë XIII-XIV, duke shërbyer si seli e feudalëve shqiptarë, kundër rivalëve vendas dhe pushtuesve të huaj.[1]

Pas vdekjes së Skënderbeut pushtuesit osmanë dhanë rëndësi kalasë së Ndroqit, pasi nëpërmjet saj vëzhgonin Durrësin që ndodhej nën sundimin e Venedikut. Pas rënies së Durrësit në vitin 1501, Ndroqi e humbi rëndësinë e tij, por e rifitoi atë përgjatë anarkisë feudale që përfshiu vendin tonë gjatë shekullit të XVIII, duke shërbyer përsëri si seli e feudalëve lokalë.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c "Kalaja e Ndroqit". Bashkia Tirane. Arkivuar nga origjinali më 28 nëntor 2017. Marrë më 7 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Monumentet. Ministria e Arësimit dhe Kulturës, Instituti i Monumenteve të Kulturës. 1982. fq. 144. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)