Kalaja e Ventrokut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kalaja e Ventrokut
Kalaja e Ventrokut is located in Shqipëria
Kalaja e Ventrokut
Kalaja e Ventrokut në hartë
Lloji Arkeologji
Vendndodhja Tren, Devoll, Korçë, Shqipëri
Koordinatat 40°40′17″V 20°58′48″L / 40.671352°V 20.980006°L / 40.671352; 20.980006Koordinatat: 40°40′17″V 20°58′48″L / 40.671352°V 20.980006°L / 40.671352; 20.980006
Ndërtuar Periudhe pare dhe e dyte e hekurit
Organi drejtues DRKK Korçë
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 1886 /10.06.1973
Nr. i referencës DV003
Tipologjia Kala

Kalaja e Ventrokut është një monument i trashëgimisë kulturore në Tren, rrethin e Devollit, në qarkun e Korçës, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkeologji", i miratuar me numër "1886 /10.06.1973'".

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I DEVOLLIT (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Marrë më 11 tetor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]