Kalendari i vietës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kalendari i vietës (1912-1927) ishte botim i Klerit Jezuit në Shkodër gjate viteve 1912-1927. Kalendari i vietës përmbante festa fetare dhe lëndë të ndryshme kulturore, letrare, historike, fetare, kronologji ngjarjesh, kuriozitetet etj., në gjuhën shqipe. Numri i saj i parë doli në vitin 1912, m.gj.th disa ndërprerje, u botua deri në vitin 1927. Në vitin 2016 kjo revistë u digjitalizua për herë të parë.[1]

Referime[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "Digjitalizohen katër revista historike". RTK Live. 29 July 2016. Marrë më 2 November 2017. 

Gazeta-Shqipetare.png Ky artikull në lidhje me Shtypi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.