Kalendari i zgjedhjeve nacionale (2018)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ky kalendar për zgjedhjet kombëtare për vitin 2018 listat kombëtare/federale zgjedhje të drejtpërdrejta që do të mbahet në vitin 2018 në të gjitha shteteve sovrane dhe territoret e varura prej tyre. Nga-zgjedhjet janë të përjashtuar, edhe pse referendumet kombtare janë të përfshira. Data të caktuara janë dhënë, ku kanë qenë të njohur.

Orari[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Janar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 7 Janar: Qipros Veriore, Parlamenti
 • 12-13 janar: Republika çeke, Presidenti (1 raundin)
 • 26-27 janar: Republika çeke, Presidenti (raundi 2)
 • 28 janar:
  • Qipro, Presidenti (1 raundin)
  • Finlandë, Presidenti

Shkurt[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 4 shkurt:
  • Kosta Rika, Presidenti (1 qark) dhe legjislative
  • Qipro, Presidenti (raundi 2)
  • Ekuador, Referendumi popullor dhe konsultim
 • 11 Shkurt: Monako, Parlamenti
 • 23 Shkurt: Xhibuti, Parlamenti[1]
 • 25 Shkurt: Kamboxhia, Senatit

Mars[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 3 Mars: Pakistan, Senatit
 • 4 Mars:
  • El Salvador, Legjislativ Kuvendit[2]
  • Itali, Parlamenti
  • Zvicër, Referendum
 • 7 Mars: Sierra Leone, Presidenti (1 qark) dhe Parlamentin
 • 11 Mars:
  • Kolumbi, Kongresi
  • Kubë, Parlamenti[3]
 • 13 Mars: Grenada, Parlamenti
 • 18 Mars: Rusia, Presidenti
 • 21 Mars:
  • Antigua dhe Barbuda, Parlamenti[4]
  • Holandë, Referendumi
 • 25 Mars: Turkmenistan, Parlamenti
 • 26-28 Mars: Egjipt, Presidenti
 • 31 Mars: Sierra Leone, Presidenti (raundi 2)

Prill[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1 prill: Kosta Rika, Presidenti (raundi 2)
 • 8 Prill: Në Hungari, Parlamenti[5]
 • 11 Prill: Azerbajxhani, Presidenti
 • 15 prill:
  • Guatemala, Referendumi
  • Mali I Zi, Presidenti
 • 20 Prill: Butanit, Këshilli Kombëtar
 • 22 prill:
  • Polinezia franceze, Kuvendi (1 raundin)
  • Paraguaj, Presidenti dhe Kongresi[6]
 • 24 Prill: Grenlandë, Parlamenti

Mund të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 6 Maj:
  • Polinezia franceze, Kuvendi (raundi 2)
  • Liban, Parlamenti[7]
 • 9 Maj: Malajzi, Parlamenti
 • 12 Maj:
  • Timori Lindor, Parlamenti
  • Irak, Parlamenti
 • 17 Maj: Burundi, referendumin Kushtetues
 • 20 Maj: Venezuela, Presidenti[8]
 • 24 Maj: Barbados, Parlamenti
 • 25 Maj: Irlanda, referendumin Kushtetues
 • 27 Maj: Kolumbi, Presidenti (1 raundin)

Qershor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 3 Qershor: Sllovenia, Parlamenti
 • 10 Qershor: Zvicra, Referendum
 • 14 Qershor: Cook Islands, Parlamenti
 • 17 qershor: Kolumbi, Presidenti (raundi 2)
 • 24 qershor: Turqia, Presidentin dhe Parlamentin

Korrik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1 korrik: Meksikë, Presidenti dhe Kongresi
 • 25 Korrik: Pakistan, Kuvendi Kombëtar
 • 29 korrik:
  • Kamboxhia, Parlamenti
  • Në Mali, Presidenti (1 qark)[9]
 • 30 korrik:
  • Komoros, referendumin Kushtetues
  • Zimbabve, Presidentin dhe Parlamentin

Gusht[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 12 gusht: Mali, Presidenti (raundi 2)
 • 26 gusht: Kolumbi, Anti-korrupsion referendum

Shtator[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1 shtator: Mauritanisë, Parlamenti (1 raundin)
 • 2-3 Shtator: Ruanda, Parlamenti
 • 9 Shtator: Suedi, Parlamenti
 • 15 shtator:
  • Butanit, Asambleja Kombëtare (1 raundin)
  • Mauritanisë, Parlamenti (raundi 2)
 • 21 Shtator: Svazilend, Parlamenti
 • 23 shtator:
  • Maldivet, Presidenti
  • Zvicër, Referendum
 • 30 shtator: Maqedoni, Emrin e referendumit[10]

Tetor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 5-6 tetor: Republika çeke, Senati (1 raundin)
 • 6 tetor:
  • Gaboni, Parlamenti (1 raundin)
  • Letoni, Parlamenti[11]
 • 6-7 tetor: Rumani, referendumin Kushtetues
 • 7 tetor:
  • Bosnja dhe Hercegovina, Presidencën dhe Parlamentin
  • Brazil, Presidenti (1 qark) dhe Kongresin Kombëtar
  • Kamerun, Presidenti
  • São Tomé dhe Príncipe, Parlamenti
 • 12-13 tetor: Republika çeke, Senati (raundi 2)
 • 14 Tetor: Luksemburgu, Parlamenti
 • 18 tetor: Butanit, Asambleja Kombëtare (raundi 2)
 • 20 Tetor: Afganistan, Parlamenti[12]
 • 26 tetor: Irlanda, Presidenti[13] dhe referendumin Kushtetues[14]
 • 27 tetor: Gabon, Parlamenti (raundi 2)
 • 28 tetor:
  • Brazil, Presidenti (raundi 2)
  • Gjeorgji, Presidenti (1 raundin)

Nëntor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 4 nëntor: Kaledoninë e Re, në referendumin e Pavarësisë
 • 6 nëntor:
  • Antigua dhe Barbuda, referendumin Kushtetues
  • Grenada, referendumin Kushtetues
  • Guam, Guvernatori dhe Legjislatura
  • Shtetet e bashkuara, Shtëpia e Përfaqësuesve dhe Senati (një e treta)
 • 7 nëntor: Madagaskar, Presidenti (1 raundin)
 • 13 Nëntor: Northern Mariana Islands, Guvernatori
 • 14 Nëntor: Fixhi, Parlamenti
 • 24 nëntor:
  • Bahrain, Parlamenti (1 raundin)
  • Tajvan, Referendumet[15]
 • 25 Nëntor: Zvicra, Referendum
 • 28 nëntor: Gjeorgji, Presidenti (raundi 2)

Dhjetor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1 dhjetor: Bahreini, Parlamenti (raundi 2)
 • 9 dhjetor:
  • Armeni, Parlamenti[16]
  • Peru, referendumin Kushtetues[17]
 • 16 dhjetor: Togo, referendumin Kushtetues[18]
 • 19 dhjetor: Madagaskar, Presidenti (raundi 2)
 • 20 Dhjetor: Togo, Parlamenti[19]
 • 23 dhjetor: Republika Demokratike e Kongos, Presidenti dhe Parlamenti[20]
 • 30 Dhjetor: Bangladesh, Parlamenti[21]
 • Guinea-Bisau, Parlamenti[22]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ https://www.globalsecurity.org/military/world/djibouti/politics-2018.htm
 2. ^ "Calendario electoral de América Latina". CELAG. 16 shtator 2016. Marrë më 10 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Cuba avanza en calendario electoral este 2018". Telesur. 8 janar 2018. Marrë më 9 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 16 dhjetor 2018. Marrë më 2 dhjetor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Április 8-ra tűzte ki a választást az államfő" (në hungarisht). 11 janar 2018.
 6. ^ "Paraguay a elecciones: alternativas y continuidades frente al conservadurismo". Telesur. 6 tetor 2017. Marrë më 8 tetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Lebanon Cabinet agrees to May elections, refers vote law to Parliament". The Daily Star. 14 qershor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Venezuela: Electoral Council Guarantees 'Transparency' in May Election". Telesur. 2 mars 2018. Marrë më 2 mars 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Cocks, Tim; Reuters Staff (30 korrik 2018). "Mali poll will go to run-off with Cisse and President Keita: opposition". Reuters. Marrë më korrik 30, 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Macedonian Lawmakers Set September 30 For Referendum On Name-Change Deal". RFE/RL's Balkan Service. 30 korrik 2018. Marrë më 30 korrik 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Latvian election calendar". Latvian CEC. 5 tetor 2017. Arkivuar nga origjinali origjinali më 8 korrik 2018. Marrë më 8 korrik 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Afghanistan Launches Voter Registration For Parliamentary Elections". Radio Free Europe/Radio Liberty. 15 prill 2018. Marrë më 15 prill 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ https://www.irishnews.com/news/republicofirelandnews/2018/08/28/news/irish-presidential-election-announced-for-october-26-1417970/
 14. ^ McSorley, Christina (20 tetor 2018). "Blasphemy, Stephen Fry and referendum in Ireland". BBC News NI. Marrë më 26 tetor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 tetor 2018. Marrë më 2 dhjetor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Harutyunyan, Mariam (1 nëntor 2018). "Armenia to hold early parliamentary polls in December". Yahoo! News. Marrë më 1 nëntor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 17. ^ "Se oficializa la convocatoria a referéndum de diciembre". La República. 11 tetor 2018. Marrë më tetor 14, 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ https://www.aljazeera.com/news/2018/09/togo-announces-referendum-legislative-election-dates-180918190412347.html
 19. ^ Togo: la CEDEAO tranche pour l'organisation des législatives le 20 décembre prochain La Tribune Afrique, 1 August 2018
 20. ^ http://www.africanmedias.com/dr-congo-sets-elections-for-december-2018/?lang=en
 21. ^ https://www.dhakatribune.com/bangladesh/election/2018/11/12/ec-reschedules-election-date-to-december-30
 22. ^ https://www.jeuneafrique.com/656353/politique/guinee-bissau-selon-domingos-simoes-pereira-du-paigc-le-president-vaz-ne-veut-pas-des-elections-legislatives/

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]