Kamilja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kamilja
Shteti Kosova Kosova
Qarku Leposaviq
Sipërfaqja 228 ha
Krijimi 1988

Kamilja është shpallur rezervat special i natyrës në vitin 1988 më sipërfaqe prej 228 ha. Kodra e gëlqerorëve të Kamilës, karakterizohet me vlera të veçanta natyrore të periudhës paleontologjike. Ky rezervat nuk është monitoruar nga Institucionet e Republikës së Kosovës.[1]

Burimi[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "Raport për gjendjen e natyrës 2010 - 2014" (PDF). ammk-rks.net. Prishtinë: MINISTRIA E MJEDISIT DHE PLANIFIKIMIT HAPESINOR. 2015. Marrë më 1 June 2016.