Kamran Mir Hazar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kamran Mir Hazar
U lind më1976
Gjinitë letrarePoet
Faqja zyrtare
http://www.kamranmirhazar.com

Kamran Mir Hazar është një poet, gazetar, aktivist dhe webmaster norvegjez nga populli Hazara. Ka botuar disa libra [[poezie në anglisht, duke përfshirë antologjinë “Poezi për Hazara-t (125 poetë nga 68 vende) – Britma e një pele që do të bëhet flutur, dhe rrjedha e drenushës”. Libri i tij i ri poezie me titullin Hazaristan me trup haiku dhe një Mandela të verdhë do të botohet më 2016 në hazaragi, anglisht dhe italisht. Poezitë e Kamran-it u përkthyen në anglisht, spanjisht, holandisht, arabisht, kinezisht, turqisht, japonisht, bengali, italisht dhe rumanisht. U ftua në disa festivale ndërkombëtare poezie duke përfshirë Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Medellín dhe Festivalin Ndërkombëtar të Poezisë në Rotterdam.[1][2][3] [4][5][6]

Kamran Mir Hazar është autori i librit të specialitetit “Censurë në Afganistan”. Prej vitit 2004 është botuesi dhe kryeredaktori i faqes së lajmeve në internet “Kabul Press”.[7][8] Kamran Mir Hazar është anëtar i PEN-it norvegjez dhe i Qendrës Norvegjeze të Shkrimtarëve.[9][10][11]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Banned, Censored, Harassed and Jailed | Human Rights Watch". Human Rights Watch. 2008-07-22. Marrë më 2012-05-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "مجتمع جامعهء مدنی افغانستان (مجما)". Acsf.af. Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2012. Marrë më 2012-05-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Flyktninger | Refugees | پناهندگان". Refugeeface.com. Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2018. Marrë më 2012-05-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Kamran Mir Hazar". London: The Guardian. 2009-06-10. Marrë më 2012-05-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Iran Open Publishing Group - làhne tonde àsbi dàr ezlâye pàrvâneh shodàn - Mir Haz". Entesharate-iran.com. 2007-12-16. Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2013. Marrë më 2012-05-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Poetry International Web - Kamran Mir Hazar". Afghanistan.poetryinternational.org. 2010-05-28. Marrë më 2012-05-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 7. ^ "About Kabul Press - Kabul Press | Afghanistan Press | کابل پرس | افغانستان پرس". Kabul Press. Marrë më 2012-05-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Poetry International Web - Kamran Mir Hazar". Poetryinternational.org. 2010-05-28. Arkivuar nga origjinali më 26 mars 2012. Marrë më 2012-05-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Kamran Mir Hazar - Forfatterkatalogen". NORSK FORFATTERSENTRUM. Marrë më 2015-11-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Kamran Mir Hazar". 2010.poetry.nl. Marrë më 2012-05-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Programación XX Festival Internacional de Poesía de Medellín". Festivaldepoesiademedellin.org. 2011-06-21. Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2012. Marrë më 2012-05-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]