Jump to content

Kanape

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Një kanape (Frëngjisht: [kanape]) është një lloj mezeje, një ushqim i vogël, i përgatitur dhe shpesh zbukurues, i përbërë nga një copë e vogël buke (nganjëherë e thekur ) ose kraker, e mbështjellë ose e mbushur me ndonjë ushqim të shijshëm, që mbahet në gishta dhe shpesh hahet në një kafshatë.

Hollësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kanape me salmon të egër

Për shkak se ato shërbehen shpesh gjatë orëve të koktejit, shpesh është e dëshirueshme që një kanape të jetë ose e kripur ose pikante, në mënyrë që të inkurajojë të ftuarit të pinë më shumë.

Tradicionalisht, kanapet kompozohen me bazë buke bajate (edhe pse ushqime të tjera si krikerat ose perimet e freskëta mund të përdoren si bazë) të prera në feta të holla dhe më pas të formohen me presës ose thikë në rrathë, unaza, katrorë, shirita ose trekëndëshat. Këto më pas skuqen thellë, sotohen ose skuqen, më pas vihen në krye ose tubohen me artikuj shumë të përpunuar dhe të aplikuar në mënyrë dekorative. Garniturat shumëngjyrëshe dhe të këndshme për syrin shpesh e plotësojnë prezantimin.