Kandahar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kandahar
کندهار‎
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej614.118
Faqja zyrtarewww.kandahar.gov.af

Kandahar (Pashtoisht: کندهار‎) një qytet në Afganistan, i vendosur në jug të vendit në lumin Arghandab, në një lartësi prej 1,010 m. Është qyteti i dytë më i madh i Afganistanit pas Kabulit, me një popullsi prej rreth 614,118. Në vitin 1709, Mirwais Hotak e bëri rajonin një mbretëri të pavarur dhe e ktheu Kandaharin në kryeqytetin e dinastisë Hotak. Në vitin 1747, Ahmad Shah Durrani, themelues i dinastisë Durrani, e bëri Kandaharin kryeqytetin e Perandorisë Afgane.

Kandahar është një nga qytetet më të rëndësishme kulturore të pashtunëve dhe ka qenë selia e tyre tradicionale e pushtetit për më shumë se 300 vjet. Është një qendër kryesore tregtare për dele, lesh, pambuk, mëndafsh, ndjerë, drithëra ushqimorë, fruta të freskëta dhe të thata dhe duhan. Rajoni prodhon fruta të shkëlqyera, veçanërisht shegë dhe rrush, dhe qyteti ka bimë për konservimin, tharjen dhe paketimin e frutave dhe është një burim kryesor i marihuanës dhe hashashit.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kandahar ka një klimë gjysmë të thatë (Köppen BWh), e karakterizuar nga reshje të pakta dhe ndryshime të larta midis temperaturave të verës dhe dimrit. Verërat fillojnë në mes të majit, zgjasin deri në fund të shtatorit dhe janë jashtëzakonisht të thata. Temperaturat arrijnë kulmin në korrik me një mesatare ditore 24-orëshe rreth 31.9 ° C. Ato ndiqen nga vjeshta të thata nga fillimi i tetorit deri në fund të nëntorit, me ditë akoma mesatare në 20 ° C deri në nëntor, megjithëse netët janë fort më të freskëta. Dimri fillon në dhjetor dhe shumica e reshjeve të tij i sheh në formë shiu. Temperaturat mesatare 5.1 ° C në janar, edhe pse të ultat mund të bien shumë poshtë ngrirjes. Ato përfundojnë në fillim të Marsit dhe pasohen nga një pranverë e këndshme deri në fund të Prillit me temperatura përgjithësisht në diapazonin e sipërm 10 ° C deri në 30 ° C të ulët. Moti me diell mbizotëron gjatë gjithë vitit, veçanërisht në verë, kur reshjet e shiut janë jashtëzakonisht të rralla. Temperatura mesatare vjetore është 18,6 ° C.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dy shkollat më të vjetra të njohura janë Shkolla e Mesme Ahmad Shah Baba dhe Shkolla e Mesme Zarghona Ana. Ka një numër shkollash të reja që u hapën në dekadën e fundit, me më shumë që u ndërtuan në të ardhmen, ndërsa popullsia e qytetit rritet me afganët e shumtë që kthehen nga vendet fqinje. Shkollat e mesme afgane turk është një nga shkollat kryesore private në qytet. Universiteti kryesor është Universiteti i Kandaharit. Një numër qendrash trajnimi janë hapur gjithashtu në dekadën e fundit.