Kantoni Appenzell Innerrhoden

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Appenzell Innerrhoden
Stema e Appenzell Innerrhoden
Harta e Appenzell Innerrhoden
Kryeqyteti Appenzell
Hapsira 173 km² (Rangu 25ti)
Pika më e lartë Säntis 2502 m
Popullata (2003) 15000 (Pozita 26ti)
86 /km²
Bashkuar 1513
Shkurtesa AI
Gjuga zyrtare gjermanisht
Ekzekutivi Standeskommission (7)
Legjislativa Landsgemeinde
Grosser Rat
(49)
Bashkitë 6 bashki
Rrethe s'ka rrethe
Amëza zyrtare www.AI.ch
Harta e Kanton Appenzell Innerrhoden

Kanton Appenzell Innerrhoden është një kanton në verilindje të Zvicrës.

Gjermanisht: Appenzell Innerrhoden; frëngisht: Appenzell Rhodes-Intérieures; italisht: Appenzello Interno; Rätoromanisch: Appenzell Dadens; anglisht: Appenzell Innerrhoden oder Appenzell Inner Rhodes.

Bashkitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni ka 6 bashki dhe nuk është i ndarë në rrethe.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]