Kantoni Zug

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zug
Stema e Zug
Harta e Zug
Kryeqyteti Zug
Hapsira 239 km² (Rangu 24ti)
Pika më e lartë Wildspitz 1580 m
Popullata (2003) 100900 (Pozita 18ti)
422 /km²
Bashkuar 1352
Shkurtesa ZG
Gjuga zyrtare gjermanisht
Ekzekutivi Regierungsrat (7)
Legjislativa Kantonsrat (80)
Bashkitë 11 bashki
Rrethe s'ka rrethe, Bezirke
Amëza zyrtare www.ZG.ch
Harta e Kanton Zug

Kanton Zug, (gjermanisht Kanton Tondokument Zug, sq.: Kanton Cug) është kanton i Zvicerës dhe shtrihet në pjesën qendrore të sajë. Kanton Zug përfshinë hapësirë prej 239 km² dhe ka 104'538 banorë dhe është njëri nga kantonet më të vogla në Zvicër. Ky kanton nuk është i ndarë në rrethe.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kanton Cug shtrihet në qendër të Zvicrës dhe është i kufizuar me Lucerne dhe Aargau në perëndim, Kanton Zurich në veri, dhe në jug-perëndim me Kanton Schwyz.

Liqeni Zug dhe Liqeni Ägeri përbëjnë pjesën më të madhe të teritorit të këtij kantoni. Liqeni Ägeri është i shenjtë në këtë kanton, kurse liqeni Zug është i ndarë me kantonet Lucerne dhe Schwyz.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e hershme e kantonit është e ngjashme me atë të kryeqytetit të saj Zug (lexo: Cug). Gjatë viteve 1728 - 1738 u hutua nga mosmarrëveshjet e dhunshme rreth shpërndarjes së pensioneve franceze. Në vitin 1798 banorët e kantonit kundërshtuan francezët. Kantoni përmbante pjesë nga Tellgau dhe më vonë u bë pjesë e kantonit të madh të WaldstättenRepublikën Helvetike. Kantoni Waldstätten gjitashtu në vete përmbane edhe Kanton Schwyz e sotëm, Kanton Lucerne, Unterwalden dhe Kanton Uri.

Në vitin 1803 Kanton Zug rifitoi pavarësinë si kanton i veçant. Në vitin 1845 u antarsua në Sonderbund dhe u nda në luftën e vitit 1847 që u nda nga konfederata zvicerane. Në vitin 1848 1848 dhe 1874 kantoni votoi kundër kushtetutës federale. Kushtetuta e vitit 1876 u ndryshua në vitin 1881, dhe u zëvendësua me një të re në vitin 1894.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni foromon gjithashtu një rreth të vetëm që përmban 11 bashki. Legjislatura (gjermanisht: Kantonsrat, lexo: ashtu si shkruhet) ka 80 antarë. Ekzekutivi (gjermanisht: Regierungsrat, lexo: si shkruhet) ka shtatë antarë. Antarët e të dy qeverisjeve zgjidhen me votim të drejtëpërdrejtë të popullit çdo katër vite.

Bashkitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njëmbëdhjet bashkitë e Kanton Zug janë: Zug, Oberägeri, Unterägeri, Menzingen, Baar, Cham, Hünenberg, Steinhausen, Risch, Walchwil, Neuheim

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]