Jump to content

Karabiner 98k

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Karabiner 98k i bërë në vitin 1940 nga koleksionet e Muzeut të Ushtrisë Suedeze.

Karabiner 98 kurz, shpesh i shkurtuar Karabiner 98k, Kar98k ose K98k dhe gjithashtu nganjëherë i referuar gabimisht si K98 (një K98 është një karabinë polake dhe kopje e Kar98a), është një veprim me rrufe në qiell. pushkë me dhomë për fishekun Mauser 7,92×57 mm. Ajo u miratua më 21 qershor 1935 si pushka standarde e shërbimit nga Wehrmacht-i gjerman.[1] Ishte një nga zhvillimet përfundimtare në linjën e gjatë të pushkëve ushtarake Mauser.

Edhe pse u plotësua nga pushkë gjysmë automatike dhe plotësisht automatike gjatë Luftës së Dytë Botërore, Karabiner 98k mbeti pushka kryesore e shërbimit gjerman deri në fund të luftës në 1945. Miliona u kapën nga sovjetikët në përfundim të Luftës së Dytë Botërore dhe u shpërndanë gjerësisht si ndihmë ushtarake. Prandaj, Karabiner 98k vazhdon të shfaqet në konflikte në të gjithë botën pasi ato hiqen nga magazinimi gjatë kohërave të grindjeve.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ K98k Mauser Page Arkivuar 2007-03-29 tek Wayback Machine Retrieved 28 March 2007.