Jump to content

Gewehr 98

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gewehr 98 prodhuar në 1898. Nga koleksionet e Muzeut të Ushtrisë Suedeze.

Gewehr 98 (shkurtuar G98, Gew 98 ose M98) është një pushkë gjermane me veprim me rrufe, e prodhuar nga Mauser, që gjuan fishekë nga një karikator i brendshëm i mbushur me pesë raunde. Ishte pushka gjermane e shërbimit nga viti 1898 deri në 1935, kur u zëvendësua nga Karabiner 98k, një armë më e shkurtër që përdor të njëjtin dizajn bazë. Gewehr 98 veprim i bulonave, duke përdorur një karikator të ngarkuar me fishekun Mauser 7.92×57mm, kombinoi dhe përmirësoi me sukses disa koncepte inxhinierike me veprim të rrufe, të cilat u miratuan shpejt nga shumë vende të tjera, duke përfshirë Mbretërinë e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara dhe Japoninë.[1] Gewehr 98 zëvendësoi Gewehr-in e mëparshëm 1888 si pushka kryesore gjermane e shërbimit. Për herë të parë, ajo pa luftë në Rebelimin e Boksierëve Kinez dhe ishte pushka kryesore e shërbimit të këmbësorisë gjermane të Luftës së Parë Botërore. Gewehr 98 pa përdorim të mëtejshëm ushtarak nga Perandoria Osmane dhe Spanja nacionaliste.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Five Supposed Mauser Firsts ... That Weren't - The Firearm Blog". thefirearmblog.com. 13 prill 2017. Marrë më 3 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)