Jump to content

M1903 Springfield

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
M1903 Springfield me karikatorë mbushjeje.

M1903 Springfield, zyrtarisht Pushka e Shteteve të Bashkuara, Caliber .30-06, Model 1903, është një pushkë amerikane e ushqyer me karikator me 5 fishekë, që përsëritet me bulona, e përdorur kryesisht gjatë gjysmës së parë të shekullit të 20-të.

M1903 u përdor për herë të parë në luftime gjatë Luftës Filipine-Amerikane dhe u miratua zyrtarisht nga Shtetet e Bashkuara si pushka standarde e këmbësorisë më 19 qershor 1903, ku pa shërbim në Luftën e Parë Botërore dhe u zëvendësua nga më e shpejta gjysmë-automatike me tetë fishekë M1 Garand duke filluar nga viti 1936. Megjithatë, M1903 mbeti në shërbim si një pushkë këmbësorie standarde gjatë Luftës së Dytë Botërore, pasi SHBA-të hynë në luftë pa pushkë të mjaftueshme M1 për të armatosur të gjithë trupat. Ajo mbeti gjithashtu në shërbim si pushkë snajper gjatë Luftës së Dytë Botërore, Luftës së Koresë dhe Luftës së Vietnamit. Mbetet e njohur si një armë zjarri civile, pjesë historike e koleksionistit, një pushkë konkuruese qitëse dhe si një pushkë stërvitje ushtarake.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]