Civili

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Civilët sipas ligjit ndërkombëtar humanitar janë "persona që nuk janë anëtarë të forcave të armatosura" dhe ata nuk janë "luftëtarë nëse mbajnë armë hapur dhe respektojnë ligjet dhe zakonet e luftës".[1] Është paksa i ndryshëm nga një jo-luftëtar, sepse disa jo-luftëtarë nuk janë civilë (për shembull, kapelanët ushtarakë që janë të lidhur me palën ndërluftuese ose personeli ushtarak që shërbejnë në një vend neutral). Civilët në territoret e një pale në një konflikt të armatosur kanë të drejtën e privilegjeve të caktuara sipas ligjeve zakonore të luftës dhe traktateve ndërkombëtare, siç është Konventa e Katërt e Gjenevës. Privilegjet që ata gëzojnë sipas ligjit ndërkombëtar varen nga fakti nëse konflikti është i brendshëm (luftë civile) apo ndërkombëtar.

Në disa vende, anëtarët e uniformuar të policisë civile ose departamenteve të zjarrit në mënyrë të folur i referohen anëtarëve të publikut si civilë.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "civilian". Oxford English Dictionary. Oxford University Press. 2021. Marrë më 2021-10-04. A person who is not professionally employed in the armed forces; a non-military person. {{cite encyclopedia}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Stampa:Cite dictionary