M1 Garand

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
M1 Garand me klip en bllok.

M1 Garand apo pushka M1 është një pushkë gjysmë-automatike që ishte pushka e shërbimit të ushtrisë amerikane gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe Luftës së Koresë.

Pushka ka dhomën për fishekun 0.30-06 Springfield dhe është emëruar sipas projektuesit të saj kanadezo-amerikan, John Garand. Ishte pushka e parë standarde me mbushje-automatike për Shtetet e Bashkuara. Nga shumica e llogarive, pushka M1 performoi mirë. Gjenerali Xhorxh S. Patton e quajti atë "mjeti më madhështor i betejës i krijuar ndonjëherë". M1 zëvendësoi M1903 Springfield me veprim rrufe në qiell si U.S.' pushkë shërbimi në vitin 1936, dhe vetë u zëvendësua nga pushka me zjarr selektiv M14 më 26 mars 1958.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]