Karakol

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Karakol
Каракол
Qytet
noform
Katedralja ortodokse ruse në Karakol
Stema_figura
Stema e Karakolit
Flag of Karakol Kyrgyzstan.svg
Flamuri i Karakolit
Administrimi
Shteti Flamuri Kirgizistani
Rajoni Rajoni Issyk-Kul
Kryetari i Bashkisë Kalıgulov Rıskul Urkalıeviç
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 48,05 km2
Lartësia 1690 m (m.n.d.)
Popullsia 63,400 banorë (2009)
Të dhëna të tjera
Themelimi 1869
Zona Kohore (UTC+6)
Prefiksi +996 (3922)

Karakol (Gjuha kirgize: Каракол) është qyteti i katërt më i madh në Kirgizistan, ndodhet rreth 150 kilometra prej kufirit Kirgizistan-Kinë dhe 380 kilometra prej kryeqytetit Bishkek. Është kryeqyteti administrativ i rajonit Issyk-Kul.

Njerëzit e famshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Grigoriy Shemyakin është hero i Bashkimit Sovjetik.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]