Karaman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Karaman
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej184.493
Emri i banorëveHelsinkas/e
{{{postal_code_type}}}
70100
Targat70
Faqja zyrtarewww.karaman.bel.tr

Karaman është qytet i cili ndodhet në rajonin Anatolia Qendore, në veri të Maleve Taurus, rreth 100 kilometra në jug të Koniasë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në kohën e lashtë, Karaman ishte i njohur si Laranda (Greqishtja e lashtë: Λάρανδα). Në shekullin e 6-të pas erës sonë, qyteti u bë nën sundimin e Perandorinë Achaemenid deri në vitin 322 pas erës sonë. Në vitin 1190, qyteti ishte e okupuar nga Friedrich Barbarossa dhe nga mbretëria armene e Kilikisë mes viteve 1211 dhe 1216. Në vitin 1256, qyteti u morrë nga kryetari (beu) turk Karamanoğlu Mehmet Bej dhe qyteti u riemërua në Karaman në nder të tij.