Karaman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Karaman
Qytet
noform
Vendndodhja
Karaman is located in Turqia
Karaman
Karaman

Koordinatat: 37°10′55″V 33°13′5″L / 37.18194°V 33.21806°L / 37.18194; 33.21806

Administrimi
Shteti Flamuri Turqia
Rajoni Rajoni Anatolia Qendore
Provinca Karaman
Kryetari i Bashkisë Ertuğrul Çalışkan
Partia AKP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3,709 km2
Lartësia 0 m - 62 m (m.n.d.)
Popullsia 184,493 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1550 (akti themelues); 1812 (kryeqytet)
Vendasit Helsinkas/e
Zona Kohore (UTC+3)
Kodi Postal 70100
Prefiksi 338
Targa 70
Koordinatat 37° 10′ 55″ Veri

33° 13′ 5″ Lindje

Faqja Zyrtare www.karaman.bel.tr

Karaman është qytet i cili ndodhet në rajonin Anatolia Qendore, në veri të Maleve Taurus, rreth 100 kilometra në jug të Koniasë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në kohën e lashtë, Karaman ishte i njohur si Laranda (Greqishtja e lashtë: Λάρανδα). Në shekullin e 6-të pas erës sonë, qyteti u bë nën sundimin e Perandorinë Achaemenid deri në vitin 322 pas erës sonë. Në vitin 1190, qyteti ishte e okupuar nga Friedrich Barbarossa dhe nga mbretëria armene e Kilikisë mes viteve 1211 dhe 1216. Në vitin 1256, qyteti u morrë nga kryetari (beu) turk Karamanoğlu Mehmet Bej dhe qyteti u riemërua në Karaman në nder të tij.