Karaoğlan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Karaoğlan është libër strip historie krijuar më 1953 nga Suat Yalaz. Së pari u botua më 3 janar 1962 në gazetën ditore Akşam. Karaoğlan filloi të botohej nga Yalaz si një revistë e veçantë komike më 1 prill 1963; dhe vazhdoi të botohej nga botues të ndryshëm deri në vitin 2002.

Karaoğlan u adoptua në shumë filma, poashtu u adoptua në serial. Seriali Karaoğlan e vitit 2002 u drejtua nga Cem Akyoldaş dhe Erdogan Engin. Roli i Karaoğlan u luajt nga aktori Kaan Urgancıoğlu dhe Baybora u luajt nga Serdar Gökhan.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e komikut zhvillohet midis shekujve 12 dhe 13 në Azinë Qendrore gjatë sundimit të Xhingis Hanit. Personazhi kryesor, Karaoğlan, është një aventurier i ri Uygur Turkic i cili ka punuar si një skaut në ushtrinë e Xhingis Hanit. Karaoğlan është portretizuar si një djalë 23 vjeçar aventureske dhe trim. Ai është nomad dhe udhëton nëpër Euroazi në tregimet e tij. Ai udhëtoi deri në Kinë, Indi, Kostandinopojë dhe Siberi. Ai shoqërohet nga shoku i tij besnik Balaban, një ish-kapiten në ushtrinë mongoliane dhe babai i tij Baybora. Nemezën e tij është Camoka, një bandit mongol që bombardon fshatrat me njerëzit e tij.

Karaoğlan ka një histori interesante origjinale. Nëna e tij u vra në një gjakmarrje fisnore dhe babai i tij (të cilin ai do të ribashkojë me vite më vonë), Baybora duhej të vraponte ndërsa Karaoğlan ishte vetëm një fëmijë. Ai u rrit nga një pyll. Për shkak se ai kurrë nuk u emërua zyrtarisht me një ritual nga babai i tij (kjo ishte tradita në ato kohë) djali mbeti pa emër. Woodsman e quajti atë "djalë i zi" (karaoğlan) për shkak të flokut të gjatë të zi.

Suat Yalaz bazoi historitë e tij mbi historinë dhe folklorin turk. Ai ishte besnik ndaj gjuhës dhe jetës së përditshme të asaj epoke. Meqë filloi fillimisht si një strip komik në gazetën ditore, tregimet u fokusuan për një audiencë të pjekur me çështje serioze të luftës, politikës, historisë dhe erotizmit. Humor është gjithashtu një pjesë e rëndësishme e tregimeve. Karakteret kurrë nuk janë portretizuar si heronj dydimensionale apo batakçi. Aura socio-politike e viteve 1960 dhe 1970 Turqia është pasqyruar edhe në tregimet e Yalaz.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Karaoğlan ishte nofka e Kryeministrit 16-të të Turqisë Bülent Ecevit.