Karikuesi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një iPhone 14 Plus i lidhur për karikim.

Një karikues baterie, rimbushës ose thjesht karikues, është një pajisje që ruan energjinë në një bateri duke kaluar një rrymë elektrike përmes saj. Protokolli i karikimit (sa tension ose rrymë për sa kohë dhe çfarë duhet bërë kur të përfundojë karikimi) varet nga madhësia dhe lloji i baterisë që ngarkohet. Disa lloje baterish kanë tolerancë të lartë ndaj mbingarkesës (d.m.th., karikimi i vazhdueshëm pasi bateria të jetë ngarkuar plotësisht) dhe mund të rikarikohen duke u lidhur me një burim tensioni konstant ose një burim rrymë konstante, në varësi të llojit të baterisë. Ngarkuesit e thjeshtë të këtij lloji duhet të shkëputen manualisht në fund të ciklit të karikimit. Llojet e tjera të baterive përdorin një kohëmatës për të ndërprerë kur karikimi duhet të përfundojë. Llojet e tjera të baterive nuk mund të përballojnë ngarkimin e tepërt, dëmtimin (kapaciteti i zvogëluar, jetëgjatësia e reduktuar), mbinxehja apo edhe shpërthimi. Ngarkuesi mund të ketë qarqe sensorë të temperaturës ose tensionit dhe një kontrollues mikroprocesor për të rregulluar në mënyrë të sigurt rrymën dhe tensionin e karikimit, për të përcaktuar gjendjen e karikimit dhe për të ndërprerë në fund të karikimit. Ngarkuesit mund të rrisin tensionin e daljes proporcionalisht me rrymën për të kompensuar rezistencën në tela.[1]

Një karikues i rrjedhshëm siguron një sasi relativisht të vogël të rrymës, e mjaftueshme vetëm për të kundërshtuar vetë-shkarkimin e një baterie që është në punë për një kohë të gjatë. Disa lloje baterish nuk mund të tolerojnë karikimin me rrjedhje; përpjekjet për ta bërë këtë mund të rezultojnë në dëmtim. Bateritë litium-jon nuk mund të përballojnë karikimin me rrjedhje të pacaktuar. Ngarkuesit e ngadaltë të baterive mund të duhen disa orë për të përfunduar një karikim. Ngarkuesit me shpejtësi të lartë mund të rivendosin shumicën e kapacitetit shumë më shpejt, por karikuesit me shpejtësi të lartë mund të jenë më shumë sesa mund të tolerojnë disa lloje baterish. Bateritë e tilla kërkojnë monitorim aktiv të baterisë për ta mbrojtur atë nga mbingarkesa. Automjetet elektrike në mënyrë ideale kanë nevojë për karikues me normë të lartë. Për akses publik, instalimi i ngarkuesve të tillë dhe mbështetja e shpërndarjes për ta është një çështje në miratimin e propozuar të automjeteve elektrike.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Charger with output voltage compensation". Freepatentsonline.com. Marrë më 6 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)