Jump to content

Telefoni i mençur

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një person që përdor një smartphone Samsung Galaxy S3.

Një telefon i mençur (anglisht: smartphone) është një pajisje kompjuterike portative që kombinon funksionet e telefonit celular dhe funksionet e llogaritjes në një njësi. Ata dallohen nga telefonat me tipare të dizajnit më të vjetër nga aftësitë e tyre më të avancuara harduerike dhe sistemet operative të gjera celulare, të cilat lehtësojnë softuerin më të gjerë, qasjen në internet (duke përfshirë shfletimin në ueb përmes brezit të gjerë celular) dhe funksionalitetin multimedial (duke përfshirë muzikën, videon, kamerat, dhe lojërat), krahas funksioneve kryesore të telefonit, si thirrjet zanore dhe mesazhet me tekst.

Telefonat inteligjentë zakonisht përmbajnë një numër çipash të qarkut të integruar (IC) metal-oksid-gjysmëpërçues (MOS), përfshijnë sensorë të ndryshëm që mund të përdoren nga softueri i para-instaluar dhe i palëve të treta (si magnetometër, sensor afërsie, barometër, një xhiroskop, një përshpejtues dhe më shumë) dhe mbështet protokollet e komunikimit me valë (si Bluetooth, Wi-Fi ose navigimi satelitor). Kohët e fundit, prodhuesit e telefonave inteligjentë kanë filluar të integrojnë lidhjen e mesazheve satelitore dhe shërbimet e urgjencës satelitore në pajisje për përdorim në rajone të largëta ku nuk ka një rrjet celular të besueshëm.

Pas rritjes së popullaritetit të iPhone në fund të viteve 2000, shumica e telefonave inteligjentë kanë shfaqur forma të hollë, të ngjashëm me rrasa, me ekrane të mëdha dhe kapacitive me mbështetje për gjeste me shumë prekje dhe jo tastierë fizike dhe u kanë ofruar përdoruesve mundësinë për të shkarkuar ose blini aplikacione shtesë nga një dyqan i centralizuar dhe përdorni ruajtjen dhe sinkronizimin në renë kompjuterike, asistentët virtualë, si dhe shërbimet e pagesave celulare. Telefonat inteligjentë kanë zëvendësuar kryesisht pajisjet e asistencës digjitale personale (PDA), PC-të e dorës/me madhësi pëllëmbë, luajtësit e mediave portative (PMP)[1] dhe, në një masë më të vogël, konsolat e lojërave video në dorë.

Hardueri i përmirësuar dhe komunikimi më i shpejtë me valë (për shkak të standardeve të tilla si LTE) kanë forcuar rritjen e industrisë së smartfonëve. Në vitin 2022, 1.43 miliardë njësi smartphone u dërguan në mbarë botën. 75.05 për qind e popullsisë botërore ishin përdorues të smartfonëve që nga viti 2020.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Smartphones Heavily Decrease Sales of iPod, MP3 Players". Tom's Hardware. 30 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Topic: Smartphones". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)