Karl Treimer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Karl Treimer doktor i filiologjis dhe letërsisë së gjuhëve indo-evropiane docient në institutin e gjuhëve indo-evropiane pranë Universitetit të Vjenës - gjerman nga Austria.

Karli ishte presideti i parë i Shoqatës Austriake-Shqiptare[1] dhe ka botuarë përmbledhjen Nga deti në det - përralla folloristike shqiptare (gjer.: Von Meer zu Meer - Albanische Volksmärchen) në Tiranë më 1976[2].

Burimi i të dhënave[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ http://www.dachverband-pan.org/panbuch/082-397.pdf
  2. ^ http://www.elsie.de/pdf/articles/A1991Rezeption.pdf