Karli i Durrësit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shtresë e armëve të Charles i Durazzo.

Charles of Durazzo (Karli, Duka i Durrësit (Stampa:ItS; * 1323; † 23. janar 1348Aversa)) ka qene nje fisnik napolitan, djali i madh i John, Dukes se Durresit dhe Agnes te Périgord.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ia doli të atit të tij, si Kreu i Durazzo dhe Numërimin e Gravina në 1336.

Më 21 prill 1343, ai u martua me Maria e Calabria, Countess Alba, në Napoli. Ajo ishte më e vogla e bija e Charles, Kreu i Calabria dhe motra e Joan unë e Napolit, dhe kishte qenë menduar si një nuse për Louis unë e Hungarisë ose Gjoni II i Francës, por u rrëmbyen nga Charles dhe nëna e tij për të bërë një martesë që do të zhvillohet Charles më afër fronit të Napolit.

Duke e mbajtur me kujdes e i përmbajtur nga komploti që vrau Joan burrin e Andrew, Kreu i Calabria, ai ka udhëhequr një grup të kundërta Joan dhe Louis nga Taranto. Ai kontaktoi hungarez gjykatës, duke kërkuar mbështetjen e tyre.[1] Ai shpresonte të kthehet në pushtimin e Louis e Hungarisë dhe ikjen e Joan të tij mbaron: por ai ishte i kapi dhe i prenë kokën nga Hungarezët në Aversa.

Në Kulturën Popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alexandre Dumas, père, në e tij romancë Joan së Napolit, e bën Charles një mjeshtër i intrigës dhe pabesi që inxhinierët e vdekjes së Andreas dhe pastaj i vrasësit e tij, vetëm për të takuar vdekjen e tij në duart e Mbretit të Hungarisë.

Çështja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Charles dhe Maria kishte pesë fëmijë:

  • Louis (Dhjetor 1343 – 14 Janar Të Vitit 1344)
  • Joanna (1344-1387), Dukesha e Durazzo; martuar parë në 1366 Louis të Navarre, Akuzë e Beaumont (d. 1372), i martuar dytë Robert IV të Artois, Akuzë e Be-së (d. 1387)
  • Agnes (1345-1388, Napoli), i martuar parë, më 6 qershor 1363 Cansignorio della Scala, Zoti i Verona (d. 1375), i martuar dytë James e Baux (d. 1383)
  • Clementia (1346-1363, Napoli)
  • Margaret (28 korrik 1347 – 6 gusht 1412, Mela), e martuar në shkurt 1368 Charles III të Napolit

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Goldstone. fq. 168. {{cite book}}: Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Missing or empty |title= (help)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Goldstone, Nancy (2010). Joanna, The Notorious Queen of Naples, Jerusalem and Sicily. Weidenfeld & Nicolson. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)