Karlingu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Karlingu
Piktogram Karlingu

Karlingu është një sport ku lojtarët rrëshqasin gurët në një copë akulli drejt një zone të caktuar e cila është e ndarë në katër rrathë koncentrikë. Ai është e lidhur me kupa, boules dhe shuffleboard. Dy ekipe, secili me nga katër lojtarë, me radhë rrëshqasin gurët e rëndë, të lëmuar gurë graniti, nëpër akull (shufër fletë) drejt shtëpisë, një cak rrethor i shënuar në akull.[1] Secili ekip ka tetë gurë. Qëllimi është për të grumbulluar rezultatin më të lartë për një lojë; janë pikët shënohen për gurët më të afërt në qendër cakut (të shtëpisë), në përfundim të çdo loje, e cila përfundon kur të dy ekipet kanë hedhur të gjithë gurët e tyre. Një lojë zakonisht përbëhet nga tetë ose dhjetë turne. [2] [3] [4] [5] [6]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wetzel, Dan (19 shkurt 2010). "Don't take curling for granite". Yahoo! Sports. Marrë më 4 gusht 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Kosovo Curling Federation becomes provisional world body member
  3. ^ "Annual General Assembly of World Curling Federation - The Kosova Curling Federation becomes the 50th Member of the WCF". Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2018. Marrë më 22 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Curling is introduced to Kosovo". Arkivuar nga origjinali më 10 shtator 2017. Marrë më 22 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Kosovo Curling Federation becomes 50th member of World Curling Federation". Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2019. Marrë më 22 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Karlingu prezantohet në shteg të improvizuar të plastikës

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]