Karol Radziszewski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Karol Radziszewski (lindur më 10 janar 1980 në Bialystok) - është një artist polak, piktor, interpretues, publicist, autor i shumë instalimeve artistike, si dhe fotograf.

I diplomuar në Departamentin e Pikturës në Akademinë e Arteve të Bukura në Varshavë. Dy herë fitues i bursave të Ministrisë së Kulturës (2002, 2006), fitues i çmimit të Marcin Kołodyński në 2006 dhe çmimi kryesor i edicionit të 3-të të konkursit Samsung Art Master[1].

Mori pjesë në shumë ekspozita në grup,por ka realizuar edhe prezantime individuale. Më e rëndësishmja është ekspozita e Pedals e prezantuar në një apartament privat në Varshavë, Zyra në Zachęta [2] dhe Shtëpia - Blloku - Rruga në Galerinë e Programeve në Varshavë. Përzgjedhja e fotografive të tij polaroid nga seriali Lubiewo ilustron edicionin e katërt të romanit nga Michał Witkowski Lubiewo.

Radziszewski është themelues dhe kryeredaktori i DIK Fagazine. Ai jeton dhe punon në Varshavë[2].

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 gusht 2019. Marrë më 21 gusht 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 gusht 2019. Marrë më 23 shtator 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)