Katherine Arden

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Katerine Arden
Katherine Arden by Gage Skidmore.jpg
Arden duke folur ne Festën Komike 2018 në Phoenix.
Profesioni:Shkrimtare
Zhanri:Fantazi historike, Romane per te rijn
Web-faqja:www.katherinearden.com

Katherine Arden (e lindur në vitin 1987) është një shkrimtare amerikane, e njohur për trilogjinë e saj Winternight. Arden ka lindur në Austin dhe aktualisht banon në Vermont. Ajo kaloi një vit në Moskë pas shkollës së mesme para se të kthehej në Vermont. Ajo ndoqi kolegjin Middlebury, duke u diplomuar në rusisht dhe frëngjisht në 2011. Romani i saj i parë The Bear and the Nightingale u botua në 2017, pasuar nga Vajza në Kullë në 2018 dhe Dimri i Shtrigës në 2019.Ajo ka shkruajtur gjithashtu dhe romane për fëmijë, "Hapësira të Vogla" dhe "Zëra të Vdekur". Dy romane pa titull të së njëjtes seri do të publikohen në të ardhmen.

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trilogjia Winternight[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • The Bear and the Nightingale (2017)
  • The Girl in the Tower (2018)
  • The Winter of the Witch (2019)

Small Spaces series[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Small Spaces (2018)
  • Dead Voices (2019)
  • Untitled (2021)
  • Untitled (TBA)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. (en) Saturday et January 14, «  » [archive], sur Irish Examiner, 14 janvier 2017
  2. ↑ «  » [archive], sur web.archive.org, 6 mai 2018
  3. (en) Nancy Gilson For The Columbus Dispatch, «  » [archive], sur The Columbus Dispatch