Kathrine Switzer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kathrine Switzer
Kathrine Switzer at the 2011 Berlin Marathon Expo.jpg
Kathrine Switzer at the 2011 Berlin Marathon expo
Lindi më 1947.1.5, 72 vjeç
Vendlindja Amberg, Germany
Arsimimi Syracuse University
Profesioni Runner and author

Kathrine Virginia "Kathy" Switzer (lindur më 5 janar të vitit 1947, në Amberg, Gjermani[1]) është një vrapuese amerikane maratone, autore dhe komentuese televizive[2].

Në vitin 1967, ajo u bë gruaja e parë që vrapoi Maratonën e Bostonit si një pjesëmarrëse me numër. Gjatë vrapimit të saj, zyrtari i garës Jock Semple u përpoq të ndalonte Switzer dhe të rrëmbejë bibin e saj zyrtar; megjithatë, ai "u shemb" në tokë nga i dashuri i Switz, Thomas Miller, i cili po vraponte me të, dhe ajo e përfundoi garën. Ishte deri në vitin 1972 që gratë u lejuan të vrapojnë zyrtarisht Maratonën e Bostonit.[3]

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kathrine Switzer lindi në Amberg të Gjermanisë, e bija e një gjenerali në Ushtrinë e Shteteve të Bashkuara. Familja e saj u kthye në Shtetet e Bashkuara në vitin 1949.[4] Ajo u diplomua në Shkollën e Mesme George C. Marshall në Fairfax County, Virginia, pastaj ndoqi kolegjin Lynchburg.[5] Ajo u transferua në Universitetin Siracuse në vitin 1967, ku studioi gazetari dhe letërsi angleze.[6][5] Ajo fitoi një diplomë bachelor atje në vitn 1968 dhe një diplomë master në 1972.

1967 Maratona e Bostonit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi trajneri i saj këmbënguli se një maratonë ishte shumë larg për t'u kandiduar nga një "grua e brishtë",[7] Switzer u trajnua për dhe përfundoi Maratonën e Bostonit të vitit 1967 nën numrin e hyrjes 261 me klubin atletik Syracuse Harriers.[6] Kishte pesë vjet të tjera përpara se gratë të lejoheshin zyrtarisht të garonin. Koha e saj e mbarimit prej afro 4 orësh dhe 20 minutash ishte afërsisht një orë pas përfundimtares së parë femër, Bobbi Gibb, e cila vrapoi e paregjistruar.[8] Ajo u regjistrua nën emrin neutral "K. V. Switchzer", për të cilën ajo tha se nuk është bërë për të mashtruar zyrtarët. Ajo deklaroi se kishte përdorur prej kohësh shkurtimin "K. V. Switchzer" për të nënshkruar artikujt që shkroi për letrën e saj universitare.[9] Ajo gjithashtu deklaroi që emri i saj ishte keqshkruar në certifikatën e lindjes, kështu që ajo shpesh përdorte inicialet e saj për të shmangur hutimin. Fotografi të zyrtarit të garës Jock Semple që përpiqeshin të hiqnin numrin e SWVZ-së ishin të përhapura në media.[10]

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Milde, Horst (qershor 2, 2010). "Kathrine Switzer and Roger Robinson visit the Berlin Sports Museum". German Road Races e.V. Arkivuar nga origjinali origjinali më mars 8, 2014. Marrë më mars 19, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Lorge Butler, Sarah (12 prill 2012). "How Kathrine Switzer paved the way". ESPN-W. Marrë më korrik 13, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Lodge, Denise (16 prill 2012). "Kathrine Switzer: Empowerment through Running". Impowerage Magazine. Arkivuar nga origjinali origjinali më 17 shtator 2019. Marrë më maj 10, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Milde, Horst (janar 5, 2012). "Katherine Switzer 65 Jahre - GRATULATION der Laufpionierin!". German Road Races e.V. (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më mars 29, 2014. Marrë më mars 19, 2013.
  5. ^ a b 1949-, Derderian, Tom (1996). Boston Marathon : the first century of the world's premier running event. Champaign, IL: Human Kinetics. f. 302. ISBN 0880114797. OCLC 33160969. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (link)
  6. ^ a b "Lady With Desire to Run Crashed Marathon" (PDF). The New York Times. prill 23, 1967. Arkivuar nga origjinali origjinali (pdf) më mars 6, 2012. Marrë më nëntor 2, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ King, Jennifer (22 gusht 2015). "First women graduate from US Army Ranger School as gender barriers continue to fall". Australian Broadcasting Commission. Arkivuar nga origjinali origjinali më gusht 22, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "BAA Marathon Results". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "1967 Boston Marathon: The Real Story - Kathrine Switzer - Marathon Woman". Arkivuar nga origjinali origjinali më mars 22, 2017. Marrë më mars 8, 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ Cope, Myron (22 prill 1968). "Angry Overseer Of The Marathon". Sports Illustrated. Marrë më dhjetor 5, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)