Katinka Hosszú

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hosszú në vitin 2015

Katinka Hosszú (e lindur më 3 maj të vitit 1989) është një notare hungareze, e cila është e specializuar në disa garat individuale të përziera të notit. Ajo është kampione e trefishtë Olimpike, pesë herë kampione e botës dhe mbajtësja e rekordit botëror në 100 m individuale stili i përzier, 200 m individuale stili i përzier (kursi i gjatë dhe kursi i shkurtër), 400 m individuale stili i përzier (kursi i gjatë dhe kursi i shkurtër), 100 m shpinë (kurs i shkurtër) dhe 200 m shpinë (kurs i shkurtër). Ajo është notarja e parë qënë të njëjtën kohë mban rekorde botërore në të gjitha pesë garat individuale të stilit të përzier.

jo kanë konkurruar në katër edicione të lojërave olimpike verore: 2004, 2008, 2012 dhe 2016. Ajo aktualisht noton për klubin Vasas SC, me trajner Shane Tusup.[1]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Katinka Hosszú është e bija e Istvan Hosszú. Katinka u trajnua në not nga gjyshi i saj, derisa ajo ishte 13 vjeçe. Hosszú takoi bashkëshortin e saj të ardhshëm Shane Tusup, kur ata të dy ishin të rinj në USC. Pas u shtypur nën presionin e pritjeve nga Olimpiada 2012 në Londër, dhe duke mos fituar medalje, ajo i kërkoj të dashurit të atëhershëm Tusup që të bëhej trajneri i saj, duke e zëvendësuar trajnerin e saj që prej kohës së saj në ekipin e notit U.S.C. Dave Salo. Pas Olimpiadës, në Kupën e Botës në Pekin ajo konkurroj në 8 gara, duke fituar medalje në 5 prej tyre, duke bërë gazetat kineze të shkruajnë për të sikur të ishte prej hekuri, dhe duke e marrë pseudonimin e saj si Zonja E Hekurt (The Iron Lady). Hosszú u martuar me Tusup në vitin 2013.[2]

Hosszú dhe burri i saj Tusup do të hapin klubin e tyre të notit në Hungari, Iron Aquatics në shtator 2016.[3]

Karriera në not[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampionati Evropian i notit me kurs të shkurtër 2004[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo fitoi medaljen e saj të parë në Kampionati Evropian i notit me kurs të shkurtër 2004, dhe një medalje të bronzit në 400 m stil i përzier.

Kampionatin Botëror 2009 [Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampionati Evropian 2010[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojërat Olimpike Verore 2012[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampionati Botëror 2013[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hosszú në Kazan 2015

Kupa e Botës 2013[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampionati Botëror 2015[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampionati Evropian i notit me kurs të shkurtër 2015[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojërat Olimpike Verore 2016[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mësoni pse Katinka Hosszu & Shane Tusup dashuri highend këpucë (Video-Intervista)
  2. ^ Karen Crouse (3 gusht 2016). "Katinka Hosszu and Her Husband Raise Eyebrows at the Pool". New York Times. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Loretta Race (27 korrik 2016). "HUNGARY'S KATINKA Hosszu to Launch New Iron Aquatics Training Program". SwimSwam. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]