Katuni i Epërm

Coordinates: 43°44′36″N 21°21′27″E / 43.743333°N 21.3575°E / 43.743333; 21.3575
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Katuni i Epërm (serbokroatisht: Gornji Katun - Горњи Катун) është një qytezë në Serbi. Katuni i Epërm gjendet në kuadër të Komunës Varvarin e cila ndodhet në pjesën qendrore të vendit, 140 km në jug-lindje të kryeqytetit, Beograd. Lartësia mbidetare e Katunit të Epërm është 129 metra mbi nivelin e detit, dhe ka 1,468 banorë.[1]

Pika më e lartë mbidetare në afërsi të Katunit të Epërm është Veliki Vetren, me 766 metra mbi nivelin e detit, 11.8 km në veri-perëndim të Katunit të Epërm. Zona përreth Katunit të Epërm është shumë e populluar, me 104 banorë për kilometër katror. Qyteti më i afërt është Kruševac, 18.4 km në jug të Katunit të Epërm. Në rajonin përreth, kodrat janë shumë të zakonshme.[2][3]

Klima është e lagësht dhe subtropikale . Temperaturat mesatare vjetore sillen rreth 12 ° C . Muaji i ngrohtë është korriku, me 23 ° C , dhe muaji më i ftohtë është janari, me -2 ° C. Të reshurat mesatare vjetore sillen rreth 1084 milimetra në vit, muaji maj, me 165 mm, dhe muaji gusht, me 37 mm.[4][5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Katuni i Epërm - Gornji KatunGeonames.org (cc-by); pas përditësuar më 2012-09-07; baza e të dhënave të shkarkuar në 2017-01-07
  2. ^ "NASA Earth Observations: Population Density". NASA/SEDAC. Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2016. Marrë më 30 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "NASA Earth Observations: Land Cover Classification". NASA/MODIS. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2016. Marrë më 30 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "NASA Earth Observations Data Set Index". NASA. Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2020. Marrë më 30 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "NASA Earth Observations: Rainfall (1 month - TRMM)". NASA/Tropical Rainfall Monitoring Mission. Arkivuar nga origjinali më 10 qershor 2021. Marrë më 30 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

43°44′36″N 21°21′27″E / 43.743333°N 21.3575°E / 43.743333; 21.3575