Jump to content

Katuni i Poshtëm

Coordinates: 43°45′04″N 21°22′53″E / 43.751245°N 21.381428°E / 43.751245; 21.381428
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Katuni i Poshtëm (serbokroatisht: Donji Katun - Доњи Катун) është një fshat në Serbi. Katuni i Poshtëm është në kuadër të Komunës Varvarin e cila ndodhet në pjesën qendrore të vendit, 140 km në jug-lindje të kryeqytetit, Beograd. Lartësia mbidetare e Katunit të Poshtëm është 132 metra mbi nivelin e detit, dhe ka 1,012 banorë.[1]

Pika më e lartë mbidetare në aërsi është Veliki Vetren, 766 metra mbi nivelin e detit, 12.4 km në veriperëndim të Katunit të Poshtëm. Zona përreth Katunit të Poshtëm është mjaft e populluar, me 104 banorë për kilometër katror. Qyteti më i afërt është Kruševac , 19.6 km në jug të Katunit të Poshtëm. Relievi dhe bimësia në zonën e rreth Katunit të Poshtëm është kryesisht me fusha dhe kodra.[2] [3]

Klima është e lagësht dhe subtropikale. Temperaturat mesatare vjetore sillen rreth 12 ° C . Muaji ​​i ngrohtë është korriku, me 24 ° C , ndërsa më i ftohti është dhjetori, me -1 ° C. Të reshurat mesatare vjetore sillen rreth 1084 milimetra në vit, ku muaji maj ka 165 mm shi, dhe muaji gusht, 37 mm shi.[4][5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Katuni i Poshtëm - Donji KatunGeonames.org (cc-by); pas përditësuar më 2012-09-07; baza e të dhënave të shkarkuar në 2017-01-07
  2. ^ "NASA Earth Observations: Population Density". NASA/SEDAC. Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2016. Marrë më 30 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "NASA Earth Observations: Land Cover Classification". NASA/MODIS. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2016. Marrë më 30 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "NASA Earth Observations Data Set Index". NASA. Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2020. Marrë më 30 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "NASA Earth Observations: Rainfall (1 month - TRMM)". NASA/Tropical Rainfall Monitoring Mission. Arkivuar nga origjinali më 10 qershor 2021. Marrë më 30 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

43°45′04″N 21°22′53″E / 43.751245°N 21.381428°E / 43.751245; 21.381428