Jump to content

Katunishtë (pyll)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Katunishtë është një pyll në Maqedoninë e Veriut, e që ndodhet në Komunën e Kriva Pallankës, në veri-lindje të vendit, 70 kilometra në lindje të kryeqytetit Shkup.[1] [2]

Përreth zonës së Katunishtës ekziston një mozaik i pasur i tokës bujqësore me bimësi natyrore. Zona në fjalë është e populluar pak, me 43 banorë për kilometër katror. Klima kontinentale mbizotëron në rajon. Mesatarja vjetore e temperaturave në këtë zonë është 10 °C. Muaji më i nxehtë është gushti, kur temperatura mesatare është 20 °C, gjersa më i ftohti është dhjetori, me -3 °C. Të reshurat mesatare vjetore janë 1 026 milimetra, muaji prill, me një mesatare prej 120 mm të reshjeve atmosferike, dhe gushti me vetëm 34 mm të reshje atmosferike. [3] [4] [5]

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Katunishtë - KatuništeGeoNames.
  2. ^ NASA Earth Observations: Population Density Arkivuar 9 shkurt 2016 tek Wayback Machine30 januari 2016, NASA/SEDAC
  3. ^ NASA Earth Observations Data Set Index Arkivuar 10 maj 2020 tek Wayback Machine, 30 januari 2016, NASA}} Temperaturuppgifter nga matjet satelitore të markytans temperatura brenda një kuti që është x 0.1 0.1 gradë.
  4. ^ NASA Earth Observations: Rainfall (1 month - TRMM) Arkivuar 19 prill 2019 tek Wayback Machine, 30 januari 2016, NASA/Tropical Rainfall Monitoring Mission, Mesatare për vitet 2012-2014, në një kuti që është x 0.1 0.1 gradë.
  5. ^ NASA Earth Observations: Land Cover Classification Arkivuar 28 shkurt 2016 tek Wayback Machine, 30 januari 2016, NASA/MODIS