Jump to content

Katunishta (kodër)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Katunishta është një kodër në Bosnje dhe Hercegovinë. Ajo ndodhet në Entitetin Republika Serbe , në pjesën qendrore të vendit, 130 km në veriperëndim të kryeqytetit Sarajevë. Lartësia mbidetare është 469 metra mbi nivelin e detit, ose 171 metra mbi terrenin përreth. Gjerësia në bazë është 9.6 km. Terreni përreth Katunishtës është kryesisht kodrinor. Pika më e lartë aty pranë është Bjeljevine, 743 metra mbi nivelin e detit, 6.5 km në jugperëndim të Katunishtës. Rajoni përeth Katunishtës është mjaft i populluar, me 67 banorë për kilometër katror. Qyteti më i madh i afërt është Banja Luka , 7.7 km në perëndim të Katunishtës. Në zonën përreth Katunishtës ka shumë kodra dhe formacione shkëmbore. Në rrethinat e Katunishtës ka pyje gjethrënsëe. Zona është pjesë e klimës hemiboreale. Temperaturat mesatare vjetore sillen rreth 11 ° C. Muaji më i ngrohtë është korriku, kur temperatura mesatare është 22 ° C, dhe më i ftohti është dhjetori, me -2 ° C. Mesatarja e të reshurave vjetore është 1 472 milimetra. Muaji maj, me reshje mesatare prej 197 mm gjersa marsi, me86 mm reshje. [1][2][3][4][5][6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Katuništa sa GeoNames.Org (cc-by); post updated 2012-05-06; database download sa 2015-11-14
  2. ^ "NASA Earth Observations: Population Density". NASA/SEDAC. Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2016. Marrë më 30 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Peel, M C; Finlayson, B L. "Updated world map of the Köppen-Geiger climate classification". Hydrology and Earth System Sciences. 11: 1633–1644. doi:10.5194/hess-11-1633-2007. Marrë më 30 janar 2016. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja)
  4. ^ "NASA Earth Observations Data Set Index". NASA. Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2020. Marrë më 30 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "NASA Earth Observations: Rainfall (1 month - TRMM)". NASA/Tropical Rainfall Monitoring Mission. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2019. Marrë më 30 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "NASA Earth Observations: Land Cover Classification". NASA/MODIS. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2016. Marrë më 30 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)