Jump to content

Katunishta (lum)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Për vende të tjera me të njëjtin emër, shih Katunishta.

Katunishta (maqedonisht: Катуништа) është një lumëMaqedoninë e Veriut. Lumi Katunishta shtrihet në komunën e Resnjës, në pjesën jugperëndimore të vendit, 100 km në jug të kryeqytetit Shkup.[1]

Zona përreth Katunishtës paraqet një mozaik të tokës bujqësore dhe vegjetacionit natyror. Rajoni i Katunishtës, është pak i populluar, me 31 banorë për kilometër katror. Klima mesdhetare mbizotëron në zonë. Temperaturat mesatare vjetore sillen rreth 10 ° C . Muaji më i ngrohtë është korriku, kur temperatura mesatare është 21 ° C, dhe më i ftoht është janari, me -2 ° C. Mesatarja vjetore e të reshurave është 929 milimetra. Muaji prill, me një mesatare prej 107 mm reshjesh, dhe gushti, me vetëm 31 mm. [2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Katunishta e Geonames.org (cc-by); pas përditësuar 2014-02-16; baza e të dhënave të shkarkoni 2015-11-01
  2. ^ NASA Earth Observations: Population Density Arkivuar 9 shkurt 2016 tek Wayback Machine 30 januari 2016