Kazuki Takahashi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kazuki Takahashi
Fotoporteti
Emri Kazuki
MbiemriTakahashi
Lindur më 4 tetor 1961
Lindur në Tokjo
Kombësia Japoneze
Shtetësia Japoneze
Profesioni Artist mangash dhe Krijues lojërash

Kazuki Takahashi (Japon. 高橋 和希) i lindur ne 4 tetor, 1961 ne Tokjo eshte nje artist japonez mangash dhe krijues lojerash, me mire i njohur per krijimin e "Yu-Gi-Oh!".

Jeta Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Takahashi pelqen te luaje lojera si shogi, mahjong, lojera me letra dhe lojera tavoline me role. Ne nje interviste me Shonen Jump, Takahashi deklaroi se mangat e tij te preferuara nga autore te tjere perfshinin "Akira" nga Katsuhiro Otomo, "Aventura e Cuditshme e JoJo-se" nga Hirohiko Araki dhe "Sfera e Dragoit" nga Akira Toriyama. Ai gjithashtu pelqen leximin e komikeve amerikane nga ku Hellboy eshte personazhi i tij i preferuar.

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Takahashi filloi te punonte si nje artist mangash ne 1982. Krijimi e tij i pare ishte "Tokiō no Tsuma" (闘輝王の鷹), e publikuar ne 1990. Nje nga punet e tij te hershme "Tennenshoku Danji Buray" (天然色男児BURAY), u publikua nga 1991 ne 1992 dhe zgjati dy vellime. Sidoqofte Takahashi nuk gezoi sukses te madh deri ne vitin 1996 kur ai krijoi "Yu-Gi-Oh!", nje veper qe do te conte me pas ne krijimin e letrave te tregtueshme "Yu-Gi-Oh!" te publikuara nga Konami. Ne fillim manga e tij u krijua me idene e te qenurit nje episod i vetem ne prezantimet e lojerave te reja me ane te mangave, me emrin "Magji dhe Magjistare" duke ju referuar lojes me letra "Magji: Mbledhja" dhe kompanise se saj publikuese "Magjistaret e Bregut" (me vone emri i lojes i ndryshua ne "Duel Monstrash" ne pershtatjen anime). Sidoqofte Shueisha, botuesi i revistes se perjavshme "Shōnen Jump" mori kaq shume letra dhe e-maile nga fansat, qe pyesnin per "Magji dhe Magjistare" sa Takahashi vendosi ta zgjeronte ate.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

http://studio-dice.com/ Website zyrtar i Kazuki Takahashit