Jump to content

Keltologjia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Keltologjia është një fushë akademike interdisiplinare e cila merret me studimin e historisë, artit, kulturës dhe gjuhëve keltike. Si lëndë universitare, ajo studiohet në një numër universitetesh, shumica e tyre në Irlandë, Mbretërinë e Bashkuar, Francë, por edhe në Shtetet e Bashkuara, Kanada, Australi, Gjermani, Poloni, Austri dhe Holandë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]