Jump to content

Kemal Karpat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Varri i Kemal Karpatit

Kemal Haşim Karpat (lindi më 15 shkurt 1925, vdiq në vitin 2019) ishte historianë turko-rumun dhe ish-profesorë në Universitetin Wisconsin-Madison, SHBA.[1]

Karpati ishte me prejardhje tatar krimeane dhe u lind në Babadag, Rumani. Ai mori LLB e tij nga Universiteti i Stambollit, MA tij nga Universiteti i Uashingtonit dhe doktoraturën e tij nga Universiteti i Nju Jorkut. Ai ka punuar më parë për Këshillin Ekonomik dhe Social të Kombeve të Bashkuara dhe ka mësuar në Universitetin e Montanës (edhe pse u quajt Universiteti Shtetëror i Montanës në atë kohë) dhe Universitetin e Nju Jorkut. Aktualisht është duke punuar në Universitetin e Qytetit të Stambollit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kenyon, Richard L. (3 mars 1979). "Interpreting The News ..Iran's Turmoil Rooted In Tenets Of Islam". The Milwaukee Journal. fq. 5. Marrë më 18 nëntor 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]