Jump to content

Kembrixhi

Coordinates: 52°12′18″N 0°07′08″E / 52.205°N 0.119°E / 52.205; 0.119
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

52°12′18″N 0°07′08″E / 52.205°N 0.119°E / 52.205; 0.119

Pamje nga Ajri e qendrës së qytetit të Kembrixhit

Kembrixh (enCambridge /keɪmbrɪdʒ/) është një qytet universitar dhe kryeqendra e qarkut të Cambridgeshire në Angli, i cili shtrihet në të dy anët e lumit Kam (en: Cam) rreth 50 miles (80 km)* në veri të Londrës.  Në bazë të Censusit Britanik të vitit 2011, popullsia e qytetit ishte 123,867 banorë, nga të cilët 24,488 ishin studentë.[1][2]

Kembrixh është shtëpia e Universitetit të Kembrixhit, i themeluar në vitin 1209 dhe një nga pesë universitetet më të mirë në botë.[3]  Universiteti përfshin Laboratorin Cavendish, Kishëzën e Kolegjit Mbretëror, dhe Bibliotekën Universitare. Panorama e Kembrixhit dominohet nga kulla e këmbanës së Kishës së Zonjës sonë dhe Dëshmorëve Anglezë.

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "2011 Census by Local Authority – Key Statistics: Key figures for 2011 census, Key Statistics: Qualifications and Students". Office for National Statistics. 2012. Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2009. Marrë më 23 korrik 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "1000 Largest Cities in the UK". The Geographist. 2013. Arkivuar nga origjinali më 9 maj 2014. Marrë më 15 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Cairns, Richard (1 tetor 2011). "What it takes to make it to Oxbridge". The Daily Telegraph. London. Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2012. Marrë më 26 shkurt 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]