Kenosha, Wisconsin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kenosha, Wisconsin
Qytet
noform
Muzeu publike në Kenosha
Stema_figura
Stema e Kenoshës
Vendndodhja
Kenosha, Wisconsin is located in SHBA
Kenosha, Wisconsin
Kenosha, Wisconsin

Koordinatat: 42°34′56″V 87°50′44″P / 42.58222°V 87.84556°P / 42.58222; -87.84556

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Qarku Kenosha
Kryetari i Bashkisë John Martin Antaramian
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 27.03 km2
 •  tokësore 26.93 km2
 •  ujore 0.10 km2
Lartësia 604 m (m.n.d.)
Popullsia 101,230 banorë
Dendësia 3,684.3 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CST UTC-6
Verore CDT UTC-5
Koordinatat 42° 34′ 56″ Veri

87° 50′ 44″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.kenosha.org

Kenosha është qytet në Kenosha County, Uiskonsin, SHBA, ndodhet në jugperëndim të liqenit Michigan. Është qyteti i katërt më i madh në Uiskonsin.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kenosha ndodhet në juglindje të Uiskonsinit. Kufizohet me liqenin Michigan në lindje, me fshatin Somers në veri, me fshatin Bristol në perëndim dhe me fshatin Pleasant Prairie në jug. Sipas regjistrimit, Kenosha ka 27.03 milje katrore, 26.93 milje katrorë është tokë dhe 0.10 milje katrorë ujë.

Religjioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kenosha ka me qindra kisha, dy sinagoga dhe ka një qendër Islame të shqiptaro-amerikanëve i Uiskonsinit. Prej krishterimit, ka 14 janë luteran, 13 janë kisha katolike dhe 12 janë baptist.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]