Kenosha, Wisconsin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kenosha, Wisconsin
Qytet
Muzeu publike në Kenosha
Muzeu publike në Kenosha
Popullsia
 • Gjithsej101.230
Faqja zyrtarewww.kenosha.org

Kenosha është qytet në Kenosha County, Uiskonsin, SHBA, ndodhet në jugperëndim të liqenit Michigan. Është qyteti i katërt më i madh në Uiskonsin.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kenosha ndodhet në juglindje të Uiskonsinit. Kufizohet me liqenin Michigan në lindje, me fshatin Somers në veri, me fshatin Bristol në perëndim dhe me fshatin Pleasant Prairie në jug. Sipas regjistrimit, Kenosha ka 27.03 milje katrore, 26.93 milje katrorë është tokë dhe 0.10 milje katrorë ujë.

Religjioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kenosha ka me qindra kisha, dy sinagoga dhe ka një qendër Islame të shqiptaro-amerikanëve i Uiskonsinit. Prej krishterimit, ka 14 janë luteran, 13 janë kisha katolike dhe 12 janë baptist.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]